Zivjērgļa ekoloģija
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Zivjērglis

Zivjērglis ir gaišs, vidēja lieluma plēsīgais putns ar gariem spārniem, kurus lidojumā tur nedaudz ieliektus, un samērā īsu asti. Ķermeņa apakšpuse, galva un spārna apakšējās segspalvas baltas, kas labi kontrastē ar tumši brūno ķermeņa augšpusi. Labi izteikta tumša acs svītra. Spārnu apakšdaļā tumši laukumi spārnu locītavās, un tumši spārnu gali.

Zivjērglis medī savu upuri (zivi) noskatot lidojumā, un pēc neilgas plivināšanās uz vietas pikē ūdenī, dažkārt pat pilnībā ienirstot. Paceļoties no ūdens vienmēr purinās. Putns zivi nes satvertu nagos. Vidēji dienā tas apēd 0,5 kg zivju.

Zivjērglis ir gājputns, kas ligzdošanas vietās atgriežas aprīlī un aizceļo septembrī, oktobrī. Lielā skaitā Latvijai caurceļo šīs sugas Skandināvijas populāciju putni. Ziemo galvenokārt tropiskajā Āfrikā. Latvijā ligzdo aptuveni 200 pāru zivjērgļu.

Ligzdas koks parasti atrodas purvos uz kādas saliņas vai purvmalā, izcirtumos, bebrainēs. Ligzda var būt pat ļoti tālu no putna barošanās vietas.

Zivjērgļa ligzda bebrainē

Ligzdu parasti būvē par apkārtējo audzi garāko koku galotnēs kā cepuri, tā lai no ligzdas būtu laba apkārtnes pārredzamība. Par ligzdas kokiem tiek izvēlētas galvenokārt priedes, retāk eglēs ar nolauztu galotni vai citas koku sugās. Ligzda ir samērā liels lēzens krāvums, kas veidots no sausiem un līkiem zariem. Bieži putns izvēlas arī nokaltušus kokus.

Ligzdā parasti ir divi līdz trīs, retāk viens vai četri mazuļi. Mazuļus baro mātīte, bet barību pienes tēviņš.

Zivjērgļa ligzda sava novietojuma dēļ gandrīz vienmēr ir ļoti nestabila, un rudens vai ziemas laikā tiek nogāzta. Lai varētu ievērojami pagarināt zivjērgļa ligzdas mūžu, tiek izveidoti izturīgi un stabili mākslīgie ligzdas pamati.

Galvenie sugas apdraudējumi Latvijā ir putnu nošaušana un sapīšanās zivju tīklos, mazāk traucējums ligzdas tuvumā. Zivjērglis ir īpaši aizsargājama putnu suga un par katra indivīda iznīcināšanu noteiktais atlīdzināmo zaudējumu apmērs ir četrdesmit minimālo mēnešalgu apmērā. Pamatojoties uz Sugu un biotopu likumu, zivjsaimniekiem ir tiesības saņemt kompensāciju par zivjērgļa nodarītajiem būtiskiem zaudējumiem. Vairāk interesēties attiecīgajās reģionālajās vides pārvaldēs.

Informācija par krāsainajiem gredzeniem.

Aigars Kalvāns,
projekta vadītājs
e-pasts: zivjerglis@ldf.lv

 

 

Ziedo Latvijas dabai!

Vārds
E-pasts
Komentārs

 

Eiropas vides birojs