GNP biotopi
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Projekta Pase
Projekta nosaukums Eiropas nozīmes un Latvijas aizsargājamie biotopi Gaujas nacionālajā parkā
Projekta norises laiks 2002
Izpildītāji Latvijas Dabas fonds 
Finansētāji

Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrija

Projekta norises vieta Gaujas nacionālais parks
Projekta vadītāja Māra Pakalne

Kontaktinformācija

telefons 7830993
Fax 7034874
e-pasts mara@lanet.lv
adrese Rīga, Raiņa Bulvāris 31
LV-1010, Latvija

Pateicoties Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas finansiālajam atbalstam no 2002. gada 1. septembra līdz 31. decembrim, Gaujas nacionālajā parkā apsekoti Eiropas nozīmes un Latvijas aizsargājamie biotopi.

Nozīmīgākie pētījuma objekti bija Ramātu un Rakšu klintis, Virtakas iezis, Kaupiņu un Briedīšu iezis, Kraukļu aiza, Pērļupes gravas avoksnāji, Silvēveru, Rakšu un Mežciemu gravu purvi, kā arī Sudas purvs. Sugu ziņā ievērojami ir atsegumu, avotu un avoksnāju biotopi pie upēm – Amatas, Pērļupes, Grūbas un Strīķupes. Īpaši no aizsargājamo biotopu viedokļa izceļas caur Ieriķiem plūstošā Kumadas pieteka Grūba, kur konstatēti četri Eiropas nozīmes aizsargājamie biotopi. Pētīti arī nelieli avotu un avoksnāju biotopi mežos.

Kopumā apsekotas 108 vietas. Veikti augu sugu pētījumi, kas ietver vaskulāros augus, sūnas un ķērpjus.

Gaujas nacionālajā parkā pētīti ne tikai augstā purva biotopi, bet arī kalcifilie zāļu un avorainie purvi. Sudas purvā un tā apkārtnē, kur konstatētas Latvijā aizsargājamas augu sugas – ciņu mazmeldrs Trichophorum cespitosum un palu grīslis Carex irrigua. Pie Turaidas apsekots Latvijas aizsargājamais biotops ar Devela grīsli Carex davalliana, no kura saglabājies tikai neliels fragments, jo biotopu ievērojami ietekmējusi kūdras ieguve. Avotainajā Rakšu purvā konstatēta Eiropas nozīmes aizsargājama augu sugu – dzeltenā akmeņlauzīte Saxifraga hirculus. Karsta kritenes ezeriņā pie Līgatnes atrasta reta un aizsargājama augu suga - kamolainā ežgalvīte Sparganium glomeratum.

Sūnu stāvā uz smilšakmens atsegumiem konstatētas īpatnējas sūnu sabiedrības, kurās sastopamas interesantas un retas sugas, piemēram, mēlītes vijzobe Tortula lingulata. No aizsargājamām sugām jāatzīmē Schistostega pennata, Metzgeria furcata, Trichocolea tomentella, Rhabdoweisia fugax, Anastrophyllum minutum, Scapania nemorea. Vietām uz smilšakmens atsegumiem kopā ar vaivariņu Ledum palustre un mellenēm Vaccinium myrtillus, konstatēts piecrindu sfags -  Sphagnum quinquefarium.

Īpaša uzmanība veltīta iežu atsegumu biotopu pētījumiem, kuri līdz šim bija vismazāk apzināti. Uz Virtakas un vēl četriem citiem smilšakmens atsegumiem atrasta jauna ķērpju suga Latvijai – Lepraria lobificans, kā arī citas retas un aizsargājamas ķērpju sugas, piemēram, Cystocoleus ebeneus, Dibaeis baeomyces, Dumatocarpon luridum un Hypogimnia vittata.

Pētījumu rezultātā un apkopojot agrāko informāciju par Gaujas nacionālā parka biotopiem, izdalīti 31 Eiropas nozīmes un 46 Latvijas aizsargājamie biotopi.

Apsekotajos biotopos izvērtēti ģeoloģiskie apstākļi, noteikta cilvēka ietekme izstrādāti priekšlikumi apsaimniekošanas pasākumiem pētāmo biotopu aizsardzībai.

Māra Pakalne

 

 

Ziedo Latvijas dabai!

Vārds
E-pasts
Komentārs

 

Eiropas vides birojs