Ogres, Mēmeles upju ielejas
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Projekta Pase
Projekta nosaukums Mikroliegumi Ogres un Mēmeles upju ielejās
Projekta norises laiks 2001
Izpildītāji Latvijas Dabas fonds
Finansētāji LR Vides Aizsardzības un Reģionālās Attīstības Ministrija
Projekta norises vieta Ogres un Mēmeles upju ielejas
Projekta vadītājs Ivars Kabucis

Kontaktinformācija

telefons 7034894
Fax 7830291
e-pasts kabucis@lanet.lv
adrese Rīga, Kronvalda Bulvāris 4
LV-1010, Latvija

Pamatojoties uz Latvijas Republikas Ministru Kabineta(MK) 2001.gada 30.janvāra noteikumiem Nr.45 “Mikroliegumu izveidošanas, aizsardzības un apsaimniekošanas noteikumi” ir izstrādāti priekšlikumi mikroliegumu izveidošanai Ogres ielejā no Ērgļiem līdz pat ietekai Daugavā un Mēmeles ielejā lejpus Skaistkalnei.

Darbs veikts pēc Latvijas Republikas Vides aizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas pasūtījuma.

Darba gaitā kartētas un aprakstītas īpaši aizsargājamo biotopu (LR Ministru kabineta 2000.gada 5.decembra noteikumi Nr.421 “Noteikumi par īpaši aizsargājamo biotopu veidu sarakstu”), īpaši aizsargājamo sugu (LR Ministru kabineta 2000.gada 14.novembra noteikumi Nr.396 “Noteikumi par īpaši aizsargājamo sugu un ierobežoti izmantojamo īpaši aizsargājamo sugu sarakstu”) atradnes.

Projekta realizācijas gaitā ir apkopota informācija par iepriekšējos pētījumos konstatētajām īpaši aizsargājamo augu sugu atradnēm. Šī informācija tiek izmantota, lai, veicot lauka pētījumus, jau zināmajām augu atradnēm pievērstu īpašu uzmanību. Lauku pētījumos atradņu konstatēšanai un robežu iezīmēšanai tika izmantotas Padomju armijas militārās topogrāfiskās kartes, mērogā 1 : 10 000. Saskaņā ar Mikroliegumu izveidošanas noteikumiem tika aizpildītas īpaši aizsargājamo sugu un biotopu mikrolieguma pieteikuma un inventarizācijas anketas. Atbilstoši MK noteikumiem par īpaši aizsargājamo sugu un biotopu mikrolieguma pieteikuma un inventarizācijas anketām, tām tika pievienotas mikroliegumu shēmas, mērogā 1:10 000.

Kopumā šajā Ogres posmā tika ieteikts izveidot 69 mikroliegumus. 27  no ieteiktajiem mikroliegumiem ir īpaši aizsargājamo ūdeņu biotopu aizsardzība. Tie galvenokārt ir biotopu kompleksi vietās ar vairākiem, īpaši aizsargājamajiem ūdeņu biotopiem. Īpaši aizsargājamo sauszemes biotopu kā arī īpaši aizsargājamo augu sugu aizsardzībai tika ierosināts izveidot 39 mikroliegumus. Savukārt Līčupes lejtecē tika ierosināts izveidot 3 kompleksos mikroliegumus, apvienojot vienā teritorijā gan ūdeņu, gan sauszemes biotopus. Ņemot vērā īpaši aizsargājamo biotopu un sugu atradņu lielo koncentrāciju Ogres ielejā un to nozīmi Eiropas kontekstā, tika ierosināts noteikt aizsardzības statusu Ogres ielejai kā arī izstrādāt priekšlikumu Dabas parka izveidošanai, jo teritorijas dabas vērtības, ainaviskā struktūra, rekreācijas potenciāls pilnībā atbilst šai īpaši aizsargājamo dabas teritoriju kategorijai.

Apsekotajā Mēmeles posmā kopumā tika ieteikts izveidot 14 mikroliegumus, 12 no kuriem ir domāti īpaši aizsargājamo ūdeņu biotopu aizsardzībai. Šie mikroliegumi galvenokārt ir biotopu kompleksi vietās ar vairākiem īpaši aizsargājamajiem ūdeņu biotopiem. 3 no tiem  ir arī upes nēģa Lampetra fluviatilis nārsta vieta aizsardzībai.

"Būt vai nebūt mikroliegumam!"

 

 

Ziedo Latvijas dabai!

Vārds
E-pasts
Komentārs

 

Eiropas vides birojs