Agrovide
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Projekta Pase
Projekta nosaukums Agrovide un bioloģiskā lauksaimniecība 
Projekta norises laiks 2003 - 2004 
Izpildītāji
Latvijas Dabas fonds
Projekta vadītājs Jānis Priednieks

Kontaktinformācija

telefons 7034894
Fax 7830291
e-pasts agrovide@hotmail.com 
adrese Rīga, Kronvalda Bulvāris 4
LV-1010, Latvija

Projekta mērķis ir palielināt Latvijas lauksaimniecības konsultantu informētību par agrovides jautājumiem un veicināt Baltijas valstu lauksaimniecības konsultantu sadarbību un pieredzes apmaiņu.

Projektu īsteno sadarbojoties ar Somijas sabiedrisko organizāciju “Svenska Lantbrukssallskapens Forbund”, Latvijas Lauksaimniecības konsultāciju un izglītības atbalsta centru un Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības organizāciju apvienību. Projekta galvenie finansētāji ir Somijas partneri un LR Zemkopības ministrija.

2003. gada rezultāti

Projekta ietvaros 2003. gada  notikusi darba grupas sanāksme Somijas Lauksaimniecības un mežu ministrijā, kurā izstrādāja turpmākās sadarbības programmu starp Somiju, Igauniju un Latviju, lai regulāri apmainītos ar pieredzi un pilnveidotu esošās agrovides programmas.

Sadarbībā ar Somijas speciālistiem 2003. gada nogalē tika organizēts seminārs Igaunijā Latvijas zemnieku konsultantiem par agrovides jautājumiem.

Projekta ietvaros sagatavots un iespiests buklets par bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu lauku ainavā. Bukletā dota informācija par agrovides pasākumiem, kuriem Latvijas lauku attīstības plānā paredzēts atbalsts. Sniegtas arī citas rekomendācijas bioloģiskās daudzveidības saglabāšanai zemnieku saimniecībā.

No somu uz latviešu valodu veikta grāmatas tulkošana par augsnes uzbūves saglabāšanu. Līdz šim šādas informācijas literatūra Latvijā nebija pieejama. Materiāls būs labs palīgs zemnieku konsultantiem, atvieglojot to ikdienas darbu konsultējot zemniekus, stāstot par nozīmīgumu augsnes īpašību saglabāšanā. Ne mazāk vērtīga šī grāmata ir pašiem zemniekiem. Teksts ir zinātnisks, bet vienkāršs, kas dod iespēju padziļināt katra interesenta zināšanas. Nākotnē plānots šo materiālu iespiest un pievienot vajadzīgās fotografijas. Šobrīd teksts nodots LLKC  rīcībā.

LLKC Ozolnieku datu bāzē iekļauta WISU – augsnes mēslošanas datorprogramma, kuru nākotnē plāno  ieviest katrā zemnieku saimniecībā, kura izvirzīs šādu vēlēšanos.

Programmai iespējams pievienot saimniecības daļplānu, tajā izdalot nogabalus jeb laukus, kuri katrs nes par sevi visu nepieciešamo informāciju, kas ietver sevī arī sīku lauka vēsturi. Šī programma strādā ciešā saistībā ar digitālo katri, līdz ar to ir zināma vissīkākā informācija par laukiem atsevišķi. Raksturīgi ir arī tas, ka visa informācija ir centralizēta, kas dod iespēju maksimāli uzlabot lauku apsaimniekošanu. Būtisks moments ir arī tas, ka šajā programmā mēs varam veikt dažādas izmaiņas un novērot iespējamās sekas un rezultātus. Ievadītajā saimniecības datubāzē ir visa pamatinformācija, kas dod iespēju veikt situācijas simulēšanu, pievienojot ekonomiskos rādītājus. Tā kā tiek saglabāta informācija par iepriekšējiem gadiem, tad daudz efektīvāk var plānot lauka apstrādi turpmāk. Programmas pamatkomplektā ir informācija par graudaugiem un dažām citām pamatkultūrām. Programma dos  iespēju savienot konkrētas saimniecības informāciju ar kopējo datu bāzi,kas tiks uztureta LLKC , kā arī iespēju  apmainīties savstarpēji ar informāciju. Bez tam vēl pastāv arī datubāze, no kuras tiek informācija nodota konsultantiem, kā arī saņemta no tiem.

2004. gada rezultāti

2004. gada laikā noorganizēti divi semināri. Tajos piedalījās zemnieku konsultanti, zemnieki, LLKC pārstāvji, Zemkopības ministrijas pārstāvji, dažādu Latvijas  lauksaimniecības nozaru speciālisti  kā arī Somijas pārstāvji.Semināru ietvaros tika veiktas diskusijas par bioloģiskās sēklkopības jautājumiem, augu aizsardzības līdzekļu izmantošanu bioloģiskās saimniecībās, augļkopības un dzīvnieku labturības jautājumiem.  

Semināra dalībniekus par bioloģiskās lauksaimniecības attīstību Latvijā informēja Zemkopības ministrijas pārstāvji. Tika stāstīts par atbalsta pasākumiem inspekcijas sistēmas izveidošanai, par atbalsta maksājumiem bioloģiskajiem zemniekiem, kā arī par turpmāko atbalstu pārstrādes veicināšanai, par konsultāciju un izglītības sistēmas attīstību, tāpat likumdošanas sakārtošanu šajā jomā.

Tika stāstīts par bioloģiskās lauksaimniecības tirgus veicināšanas pasākumiem  ES ietvaros,  par sabiedrisko organizāciju nozīmi tirgus veicināšanā, par katra ieinteresētā iespējām līdzdarboties, kaut vai izsakot priekšlikumus rajonu biedrību sapulcēs. Par nepieciešamību strādāt ar sabiedrību, izglītojot to par bioloģiski ražotājiem produktiem, par vidi un dabu saudzējošo ražošanas procesu, kas nebūt nav viegls un ātrs, par to veselīgumu un labajām garšas īpašībām.

2004. g. jūnija sakumā, projekta ietvaros notika konsultantu mācību brauciens uz Somiju. Brauciena mērķis bija iepazīties ar bioloģiskās lauksaimniecības saimniecībām, kurās sekmīgi tiek risinātas agrovides un mājdzīvnieku labturības, vides un higiēnas prasības. Brauciena dalībnieki: augkopības un lopkopības konsultanti no LLKC Ozolniekos, konsultaciju biroju parstavji.

Tika gūta informācija par somu konsultantu pieredzi realizējot Agrovides programmas Somijā pēc tās iestāšanās ES Apmeklēto saimniecību īpašnieki savu izvēli, saimniekot ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm pamato, kā iespēju samazināt ražošanas izdevumus, kas saistīti ar mēslošanas un augu aizsardzības līdzekļu iegādi. Saimniecības saņem arī papildus atbalsta maksājumus par bioloģiski apsaimniekotajām platībām. Ražotā produkcija ne vienmēr tiek realizēta kā bioloģiska, bet gan vadoties no situācijas konkrētās produkcijas tirgū.

Projekta laikā tika izveidots Virtuālais zināšanu centrs (VZC), kurš nodrošināja lauku konsultantiem  un zemniekiem informācijas pieejamību  par agrovides un bioloģiskās lauksaimniecības  jautājumiem, kas ir svarīgi, lai saņemtu Eiropas Lauksaimniecības vadības un garantijas fonda finansejumu. Tika sniegta informācija par Lauku attīstības plāna programmu Agrovide,  par kritērijiem atbalstāmajām platībām, kādām teriotorijām paredzēti maksājumi, kas to nosaka, kā pieteikt teritoriju?

Projekts kopumā veicināja bioloģiskās daudzveidības un vides kvalitātes saglabāšanu, lauku attīstību kā arī Latvijas integraciju ES, jo agro vides pasākumi aizvien vairāk iegūst ES atbalstu. Projekts veicinājis ilgtermiņa sadarbību starp Latvijas un Somijas lauksaimniecības konsultantu sadarbību.

Lilita Landrāte

 

 

Ziedo Latvijas dabai!

Vārds
E-pasts
Komentārs

 

Eiropas vides birojs