Pļavu un lauksaimniecības zemju monitorings
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Projekta Pase
Projekta nosaukums Pļavu un lauksaimniecības zemju sugu un biotopu monitorings
Projekta norises laiks 2003 - 2004
Izpildītāji Latvijas Dabas fonds
Finansētāji Latvijas Vides Aģentūra
Projekta vadītājs Ainars Auniņš

Kontaktinformācija

telefons 7830999
Fax 7830291
e-pasts dubults@lanet.lv
adrese Rīga, Raiņa bulv. 31
LV-1010, Latvija

2003. gadā paveiktais

2003. gadā tika uzsākta Vides Nacionālās monitoringa programmas Bioloģiskās daudzveidības monitoringa daļas pļavu un lauksaimniecības zemju sugu un biotopu monitoringa apakšprogrammas realizācija. Tās ietvaros uzsākts darbs sekojošās galvenajās monitoringa sadaļās:

  • Lauku putnu un biotopu monitorings. Turpinātas ligzdojošo putnu uzskaites un biotopu aprakstīšana 4 kompleksajās monitoringa stacijās, kurās putnu un biotopu monitorings LDF projektu ietvaros uzsākts un tiek turpināts kopš 1995. gada. Papildus izveidotas vēl 2 kompleksās stacijas, kurās putnu uzskaites un biotopu aprakstīšana uzsākta 2003. gadā.
  • Pļavu veģetācijas monitorings. Turpināts agrākos LDF projektos uzsāktais veģetācijas monitorings Abavas ielejā, kā arī izveidoti vēl 7 jaunas pļavu monitoringa stacijas, kurās veikta monitoringa metožu aprobācija un sagatavošanās darbi monitoringa uzsākšanai.
  • Invazīvo augu sugu monitorings. Veikta monitoringa metožu aprobācija 3 kompleksajās monitoringa stacijās
  • Baltā stārķa ligzdošanas sekmju monitorings. Veiktas balto stārķu ligzdu uzskaites 10 putnu monitoringa stacijās.
  • Migrējošo dzērvju, zosu un gulbju monitorings. Veikta monitoringa metošu aprobācija: migrējošo dzērvju uzskaites 2 putnu monitoringa stacijās rudenī, kā arī apkopota informācijas par zosu un gulbju migrāciju  2 putnu monitoringa stacijās pavasarī.
  • Bezmugurkaulnieku monitorings. Veikts metožu aprobācija apputeksnētāju monitoringam 2 pļavu stacijās, augsnes gliemežu monitoringam 2 pļavu stacijās, skudru monitoringam 2 pļavu stacijās un slieku monitoringam 1 kompleksajā monitoringa stacijā. Veikta arī iepriekšējo gadu naktstauriņu monitoringa (1995 – 1998) datu ievadīšana datubāzē un materiāla analīze.
  • Lauksaimniecības zemju monitorings ar satelītattēlu analīzes metodi. Izstrādāta monitoringa metodes koncepcija un uzsākta metodes aprobācija.

Monitorings veiks saskaņā ar Pļavu un lauksaimniecības zemju sugu un biotopu monitoringa rokasgrāmatā apkopoto metodiku.

Izveidota pļavu un lauksaimniecības zemju sugu un biotopu monitoringa kompleksā datubāze, kurā ievadīta visa 2003. gadā ievāktā monitoringa informācija,  kā arī sagatavots atskaites ziņojums.

2004. gadā paveiktais

2004. gadā Vides Nacionālās monitoringa programmas Bioloģiskās daudzveidības monitoringa daļas pļavu un lauksaimniecības zemju sugu un biotopu monitoringa apakšprogrammas realizācija ierobežotā finansējuma dēļ veikta samazinātā apjomā. Monitoringa darbi realizēti sekojošās sadaļās:

  • Lauku putnu un biotopu monitorings. Veiktas ligzdojošo putnu uzskaites un biotopu aprakstīšana 6 kompleksajās monitoringa stacijās (4 no šīm stacijām putnu un biotopu monitorings veikts kopš 1995. gada, bet 2 stacijas izveidotas 2003. gadā).
  • Baltā stārķa ligzdojošās populācijas lieluma noskaidrošana. Šie darbi saistīti ar 6-to starptautisko baltā stārķa uzskaiti, kas notiek reizi 10 gados. Uzskaite veikta ar anketēšanas palīdzību. Programmas ietvaros sagatavota un iespiesta aptaujas anketa 15 tūkstošos eksemplāru lielā metienā, kā ar organizēta anketu izplatīšana.
  • Bezmugurkaulnieku monitorings. Ierobežotā finansējuma dēļ veikts tikai apputeksnētāju monitorings. Datu vāca 2 kompleksajās monitoringa stacijās un 2 pļavu monitoringa stacijās.

Visi pļavu un lauksaimniecības zemju sugu un biotopu monitoringā iegūtie dati ievadīti 2003. gadā izveidotajā kompleksajā datubāzē. Veikta datu apstrāde un analīze, kā arī sagatavots atskaites ziņojums. Atskaites ziņojumā publicēti putnu populāciju izmaiņu indeksi lauksaimniecības zemēs 36 putnu sugām pēdējo 10 gadu periodam, veikta šo sugu izmaiņu tendenču klasifikācija.

Putnu un biotopu monitoringa dati un to analīzes rezultāti prezentēti arī Eiropas Putnu Uzskaišu Padomes (EBCC) 16-tajā starptautiskajā konferencē “Putnu skaits 2004: monitorings mainīgajā Eiropā”, kas notika no 6 – 11. septembrim Kayseri, Turcijā.

Ainārs Auniņš

 

 

Ziedo Latvijas dabai!

Vārds
E-pasts
Komentārs

 

Eiropas vides birojs