Sugu atradņu inventarizācija Cēsu un Jelgavas rajonā
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Projekta Pase
Projekta nosaukums Aizsargājamo sugu atradņu inventarizācijas un mikroliegumu projektēšana Cēsu un Jelgavas rajonos
Projekta norises laiks 2003. g.
Izpildītāji Latvijas Dabas fonds
Finansētāji Latvijas Vides aizsardzības fonds
Projekta norises vieta Cēsu un Jelgavas rajons
Projekta vadītāji Ieva Rove, Jānis Gailis

Kontaktinformācija

telefons 7034894
Fax 7830291
e-pasts

rove@lanet.lv; gailis@ldf.lv

adrese Rīga, Kronvalda Bulvāris 4
LV-1010, Latvija

Īpaši aizsargājamās augu un dzīvnieku sugas inventarizēja Cēsu un Jelgavas rajonā 2003. gada veģetācijas periodā. Augu sugu atradnes inventarizēja: Inga Straupe, Gvido Leiburgs, Ivars Kabucis un Valda Baroniņa Jelgavas rajonā; Ilze Čakare un Ansis Opmanis Cēsu rajonā. Dzīvnieku sugas inventarizēja – Cēsu rajonā Mārtiņš Kalniņš (putni, ūdeņu bezmugurkaulnieki), Dmitrijs Teļnovs (mežu bezmugurkaulnieki), Kristīne Greķe (gliemeži) un Mārtiņš Lūkins (putni), bet Jelgavā dzīvnieku sugas inventarizēja Jānis Folkmanis (putni) un Mārtiņš Kalniņš (bezmugurkaulnieki).

Inventarizācijā izmantoja Latvijas Vides aģentūras datu bāzes un materiālus, LDF un Latvijas ornitoloģijas biedrības datu bāzes, kā arī informāciju no ekspertu personīgajiem arhīviem. Datu bāzēs bija uzkrāta apjomīga informāciju par dažādu retu, aizsargājamu un apdraudētu augu un dzīvnieku sugu atradnēm Cēsu un Jelgavas rajonā, taču sistemātiska šo atradņu inventarizācija un jaunu atradņu meklēšana nebija notikusi kopš 20. gs. astoņdesmitajiem gadiem.

Ievērojot minēto, projekta nozīme datu bāzu atjaunošanā ir būtiska. 2003. gada veģetācijas periodā eksperti inventarizēja zināmās atradnes un meklēja jaunas. Pēc lauka darbu rezultātu apkopošanas izlemts, kuru sugu aizsardzības nodrošināšanai atradņu vietās veidojams mikroliegums.

Kopš spēkā stājušies LR MK 2001. gada 30. janvāra noteikumi Nr. 45 “Mikroliegumu izveidošanas, aizsardzības un apsaimniekošanas noteikumi”, virkni reto sugu atradņu ir iespējams likumīgi aizsargāt pret tām nelabvēlīgām ietekmēm, kas rodas saimnieciskās darbības rezultātā. Līdz tam sugu aizsardzība bija reglamentēta tikai meža zemēs, kurās veidoja īpaši aizsargājamus meža iecirkņus (ĪAMI), bet kopš 2001. gada 31. janvāra nelielas aizsargājamas platības iespējams veidot reto un aizsargājamo sugu atradnēs arī ārpus meža zemēm.

Projekta ietvaros Cēsu un Jelgavas rajonā eksperti apsekoja 116 zooloģiskus un 371 botāniskus objektus – zināmās un potenciālās atradnes (1. tabula).

1.tabula

Apsekotie botāniskie un zooloģiskie objekti Cēsu un Jelgavas rajonā

rajons

zooloģiskie objekti

botāniskie objekti

Cēsu

39

240

Jelgavas

77

131

Visus apsekotos botāniskos objektus var iedalīt divās grupās:

  • aizpildīta veidlapa “Aizsargājamās augu sugas atradnes raksturojums” – 250 veidlapas (dažas augu sugu atradnes apvienotas vienā veidlapā);
  • augu suga nav atrasta – 19 vietas.

Dzīvniekiem abos rajonos kopā ir ierosināts izveidot 33 mikroliegumus. Viens jau ir oficiāli apstiprināts Cēsu virsmežniecībā. Mikroliegumi ir veidojami vēl vairākiem objektiem Ķemeru Nacionālā parka teritorijā, taču LDF šo mikroliegumu veidošanu neierosinās, jo vēlmi to darīt ir izteicis pats ĶNP. Tāpēc visi apsekošanas rezultāti, kas attiecas uz ĶNP teritorijā esošajām dzīvnieku atradnēm tiks iesniegta Nacionālajam parkam, lai, veidojot mikroliegumus, tos varētu izmantot. 

Ieva Rove

 

 

 

 

Ziedo Latvijas dabai!

Vārds
E-pasts
Komentārs

 

Eiropas vides birojs