Dabiskās pļavas
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

2014.gada 10.maijā.

Dabas aizsardzības pārvalde lūdz dalīties ar informāciju par dabisko pļavu kopšanu

Dabas aizsardzības pārvalde projekta „Natura 2000 teritoriju nacionālā aizsardzības un apsaimniekošanas programma” veic aptauju par dabisko pļavu un ganību kopšanu, izmantošanu un vērtībām.

Aptaujas mērķis ir apkopot zemnieku un apsaimniekotāju pieredzi dabisko pļavu un ganību kopšanā un izmantošanā, kā arī noskaidrot viedokļus par pļavu un ganību vērtībām un ar tām saistītām tautas tradīcijām.

Dabiskās pļavas un ganības Latvijā aizņem tikai 0.7 % no valsts teritorijas, taču to dabas daudzveidības nozīme ir milzīga (tajās aug 40% no aizsargājamām sugām, lielākā daļa no ārstniecības augiem u.c.).

Jūsu līdzdalība ir ļoti, ļoti nozīmīga!
Pašlaik jau gandrīz pilnībā ir zudušas zināšanas par dabisko pļavu un ganību apsaimniekošanu. Tās nav apkopotas nevienā grāmatā, un arvien mazāk kļūst tādu cilvēku, kuri atceras, kā viņi vai viņu vecāki un vecvecāki pļavas ir kopuši un izmantojuši, vienlaicīgi ļaujot tur augt dažnedažādām pļavu puķēm. Pļavkopības grāmatās Jūs atradīsiet tikai norādes par to, kā pļavas iekultivēt un ielabot, tādā veidā iznīcinot milzīgo augu sugu un kukaiņu bagātību. Līdz šim Latvijā nav veikta dabisko pļavu īpašnieku un apsaimniekotāju aptauja, bet tas ir vienīgais veids, kā mēs šīs zināšanas varam apkopot un saglabāt nākamajām paaudzēm.

Lūdzu, izvēlieties aizpildīt sev ērtāko no zemāk redzamajiem anketas formātiem!  

1) Pļavu aptaujas anketa pildīšanai tiešsaistē (šo nospiežot, Jūs varēsiet aptauju aizpildīt elektroniski, tiešsaistē)
Jāņem vērā, ka šajā vietnē elektroniski anketa ir jāaizpilda vienā piegājienā (to nevar saglabāt, lai atgrieztos pēc stundas vai dienas).

2) Pļavu aptaujas anketa aizpildīšanai datorā Word formātā  
Ja Jums šobrīd nav iespējas veltīt līdz 30 min (ja nav pieredzes ar apsaimniekošanu) vai ilgāk (ja vēlaties dalīties apsaimniekošanas pieredzē), tad izmantojiet word dokumentu (lejupielādējiet augstāk redzamo failu), kuru varat saglabāt savā datorā, aizpildīt lēnām bez steigas un aizpildītu nosūtīt uz e-pastu plavas@daba.gov.lv

3) Pļavu aptaujas anketa drukāšanai un aizpildīšanai papīra formātā (2.43 MB)  
Izdrukātu aizpildīto anketu varat sūtīt pa pastu, adresējot LIFE NAT-PROGRAMME projektam, Dabas aizsardzības pārvalde, Sigulda, Baznīcas iela 7, LV-2150. 

Apkopotā veidā informāciju Dabas aizsardzības pārvalde izmantos, rakstot vadlīnijas dabisko pļavu un ganību apsaimniekošanai dabas daudzveidībai draudzīgā veidā. Vadlīnijas domātas gan pašiem īpašniekiem, gan ekspertiem, dabas aizsardzības speciālistiem.

Vadlīnijas ietvers padomus:

  • dabas daudzveidību (augu, putnu, kukaiņu) saudzējošu apsaimniekošanas veidu izmantošanai un izvēlei;
  • dažādu dabisko pļavu un ganību veidu (slapju, sausu utt.) atpazīšanai;
  • nozīmīgāko augu sugu noteikšanai;
  • idejas pļavu dabas vērtību izmantošanai.

Anketas aizpildīšana Jums prasīs no 30 minūtēm līdz 2 stundām. Nenobīstieties no tā! Ziedojot šo laiku, Jūs izglābsiet veselu pļavas mūžu! Anketa ir apjomīga, taču Jums būs jāaizpilda tikai daļa no tās (pieredzējušiem zemniekiem maksimāli 12 no 25 lpp.; tiem, kam nav pļavu kopšanas pieredzes – 5 lpp).

Aptaujas rezultāti tiks izmantoti anonīmi un tikai apkopotā veidā. Jūsu informācija netiks izpausta.

Ja ir kādi jautājumi vai ieteikumi, lūdzu, rakstiet tos e-pastā: plavas@daba.gov.lv vai zvaniet pa tel. 26380676, vai sūtiet pa pastu LIFE NAT-PROGRAMME, Dabas aizsardzības pārvalde, Sigulda, Baznīcas iela 7, LV-2150.