Tiešsaistes kameras
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

2014.gada 17.aprīlī.

Tiešsaistē var sekot līdzi jūras ērgļa, zivju ērgļa un melnā stārķa gaitām

Latvijas Dabas fonds šajā pavasarī ir uzstādījis video kameras pie trim aizsargājamu putnu – jūras ērgļa, zivjērgļa un melnā stārķa ligzdām, lai interneta tiešraidē ļautu sekot līdzire putnu ikdienai. Datu pārraidi kvalitatīvai tiešraidei ar savu torņu palīdzību nodrošina VAS „Latvijas Valsts radio un televīzijas centrs” un eParaksts, bet putnu gaitām interesenti varēs sekot līdzi portālā www.dabasdati.lv.Jūras ērglis (Haliaeetus albicilla) ir lielākais no Latvijā ligzdojošajiem plēsīgajiem putniem – tā spārnu izpletums var sasniegt pat 2,5 metrus. Savukārt, zivjērglis jeb zivju ērglis (Pandion haliaetus) ir vidēja lieluma plēsīgais putns ar gariem spārniem. Kā rāda sugas nosaukums – šis putns pārtiek galvenokārt no zivīm, ko noskata lidojumā. Melnais stārķis (Ciconia nigra) augumā ir mazliet mazāks par balto stārķi, no kura labi atšķirams pēc melnā apspalvojuma. Eiropā šī suga ir reti sastopama un tiek īpaši aizsargāta. Latvijā pēdējos divdesmit gados melno stārķu skaits ir samazinājies vairāk nekā uz pusi.


Jūras ērgļu ligzda pie Lubāna ezera.


 Zivjērgļu ligzda Viesītes apkārtnē.

Jūras ērgļa ligzda atrodas pie Lubāna ezera, zivjērgļi mājo Viesītes apkārtnē, bet melno stārķu apmetne meklējama Kurzemes pusē. Patlaban jūras ērgļu ligzdā tiek perētas divas olas, no kurām pirmajai pēc ornitologu aplēsēm būtu jāšķiļas maija sākumā. Ar kameras palīdzību iespējams sekot līdzi jūras ērgļu ģimenes rosībai - mātīte galvenokārt perē, tēviņš viņai pienes zivis - šobrīd lielākoties līdakas. Savukārt zivjērgļi ligzdā aktīvi gatavojas pēcnācēju radīšanai, bet melno stārķu ligzdā patlaban nav redzams neviens putns. Līdz šim tēviņš kamerās tur manīts divas reizes – 5. un 6.aprīlī.


Melnā stārķa ligzda Kurzemē.

Iespēju vērot aizsargājamu putnu sugas ar tīmekļa kameru palīdzību Latvijas Dabas fonds nodrošina jau trešo sezonu. 2012. un 2013.gadā novērošanas kameras tika izvietotas pie divām ligzdām - jūras ērgļa un zivjērgļa. Abus gadus veiksmīgai ligzdošanai varēja sekot līdzi zivjērgļu ligzdā.

„Jau trešo gadu mēs aicinām ikvienu interesentu ieskatīties aizsargājamo putnu dzīvēs, jo labi zinām – mēs mīlam un rūpējamies par to, ko pazīstam. Mēs esam gandarīti, ka šajā pavasarī, ar eParaksta labvēlību, varam iepazīstināt sabiedrību ne tikai ar jūras ērgļa un zivjērgļa, bet arī melnā stārķa ikdienas dzīves notikumiem. Ceram, ka tikšanās ar šiem Latvijā reti sastopamajiem putniem, rosinās domāt par blakus esošo dzīvību un skaistumu, ko ikdienā nepamanām,” stāsta nodibinājuma „Latvijas Dabas fonds” vadītājs Ģirts Strazdiņš.

„Esam priecīgi par iespēju piedalīties šādā lieliskā projektā, kas nodrošinās iespēju ar viena klikšķa palīdzību nokļūt dziļākajos Latvijas mežos un ielūkoties vietās, kur dabai draudzīgā veidā var vien nokļūt virtuāli. Tā kā mūsu uzņēmums piedāvā eParakstu – vienu no dabai draudzīgākajiem IT produktiem Latvijā – ir tikai loģiski, ka mēs atbalstām arī citus dabai draudzīgus projektus ar sev pieejamajiem resursiem,” norāda LVRTC priekšsēdētājs Jānis Bokta.

Maija Ušča
Latvijas Dabas fonds
maija.usca@ldf.lv