Zaļā lauksaimniecība
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

2013.gada 5.spetembrī.

Zaļāka lauksaimniecība zilākai Baltijas jūrai

Šī gada pašās augusta beigās Latvijas Dabas fonda pārstāvji piedalījās konferencē „Zaļāka lauksaimniecība zilākai Baltijas jūrai”, kas notika Helsinkos. Konference norisinājās jau piekto gadu un pulcēja lauksaimniekus, pētniekus, likumdevējus, konsultantus un vides nevalstisko organizāciju pārstāvjus no valstīm ap Baltijas jūru.

Konferencē tika diskutēts par to, ka pēdējās desmitgadēs ir stabilizējusies lauksaimniecības izcelsmes augu barības vielu noplūdes slodzes Baltijas jūrā, kas skaidrojams ar atbildīgākas saimniekošanas prakšu ieviešanu Skandināvijas valstīs un lielsaimniecību sabrukumu bijušajās padomju republikās. Nākotnē Latvijā, pieaugot aramzemju platībām un attīstoties industriālajai lauksaimniecībai, ūdens piesārņojums var būtiski pieaugt. Tādēļ, gatavojot plānošanas dokumentus, ir svarīgi paredzēt atbilstošus atbalsta pasākumus ūdens piesārņojuma samazināšanai.

Latvijas Dabas fonds atzinīgi vērtē Latvijas Zemkopības ministrijas ieceri palielināt atbalsta intensitāti tiem meliorācijas rekonstrukcijas projektiem, kas paredzēs risinājumus augu barības vielu noteces mazināšanai. Mēs ceram, ka Zemkopības ministrija paredzēs finansējumu tādiem ūdens piesārņojumu mazinošiem risinājumiem kā  nosēddīķu izveide pirms grāvju ietekām ezeros, dabiskās un regulētās ūdenstecēs, maģistrālajos novadgrāvjos un meliorācijas sistēmu grāvju līkumošana un/vai grāvju šķērsprofila maiņa (divpakāpju grāvji), lai veicinātu barības vielu akumulāciju un mazinātu augu barības vielu noteci. Šie ir tikai daži no risinājumiem, kas līdz šim tiek veiksmīgi izmantoti Baltijas jūras reģiona valstīs.


Meliorācijas grāvja dabiskošana – meandru izveide, saimniecībā Lielkrūzes (foto: G. Dolmanis)

Ar konferences prezentācijām iespējams iepazīties šeit: https://www.eiseverywhere.com/ehome/agriculture/116946/

Andrejs Briedis, Latvijas Dabas fonds

Ar papildu informāciju par SNOWBAL projektu var iepazīties projekta partneru mājas lapās: www.ldf.lv, http://www.snowbal.net/.