Latvija kavējas ar agrovides pasākumu apspriešanu
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

 Latvijas vides nevalstiskās organizācijas ir satraukušās par dialoga trūkumu Latvijā agrovides jautājumos 

No 18. Līdz 20. februārim Latvijas dabas nevalstisko organizāciju pārstāvji piedalījās Pasaules Dabas fonda (WWF) organizētajā seminārā „Jaunās Lauku attīstības programmas – vajadzības, idejas un piedāvājumi”, kas notika Haapsalu, Igaunijā. Semināra laikā ar paveikto jauno Lauku attīstības programmu sagatavošanā iepazīstināja dažādu sektoru pārstāvji no Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Zviedrijas, Somijas un Anglijas.

Latviju seminārā pārstāvēja Latvijas Dabas fonds, Pasaules Dabas fonds, Latvijas Lauku forums, Vides aizsardzības un Reģionālās attīstības ministrija, Zemkopības ministrija, Dabas aizsardzības pārvalde un zemnieku pārstāvji.

Semināra laikā īpaša uzmanība tika pievērsta valstu piedāvātajiem agrovides pasākumiem. Visas mūsu reģiona valstis, izņemot Latviju, jau ir uzsākušas dialogu par agrovides pasākumiem, un dažas (piemēram, Zviedrija) jau ir sagatavojušas Lauku attīstības programmas (LAP) „gala melnrakstu”. Latvijas vides nevalstiskās organizācijas ir satraukušās par dialoga trūkumu Latvijā agrovides jautājumos.

Semināra laikā dalībvalstis dalījās savos plānos un idejās par agrovides pasākumiem. Tā, piemēram, Zviedrijā, Somijā un Lietuvā plānots atbalstīt mitrāju izveidi un uzturēšanu gan ūdens kvalitātes uzlabošanai, gan bioloģiskās daudzveidības veicināšanai. Gan Lietuvā, gan Igaunijā agrovides atbalstu jau šobrīd var saņemt dabas daudzveidībai nozīmīgas platības, kuras atrodas ārpus lauku blokiem, kas nav iespējams Latvijā. Visās valstīs plānots atbalstīt dažādu buferjoslu izveidi gan barības elementu noteces mazināšanai, gan nektāraugu nodrošināšanai apputeksnētājiem, gan arī zālāju joslas kā patvērumu dažādiem savvaļas dzīvniekiem. Somijā, Lietuvā un Polijā jaunajās Lauku attīstības programmās plānots atbalstīt vides aizsardzības pasākumus, kas pamatoti sagatavojot individuālus saimniecības agrovides plānus.

Vides nevalstiskās organizācijas jau atkārtoti aicinājušas Zemkopības ministriju uzsākt diskusijas par agrovides pasākumiem Latvijā, bet šis process joprojām kavējas. Latvijas Vides nevalstiskās organizācijas piedāvā dažādus priekšlikumus agrovides pasākumiem, t.sk. meliorācijas sistēmu dabiskošanas pasākumus lauksaimniecības noteces un plūdu riska mazināšanai, buferjoslu un neapstrādātu laukumu ieviešanu aramzemēs, saimniecību agrovides plānu ieviešanu, kā arī uzsākt meža vides pasākumu ieviešanu (t.sk. meža ganības), kas tika sagatavoti jau šajā plānošanas periodā un pilnveidot bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas pasākumu zālājos. (2.22 MB).


Foto nr.1.: ar LAP atbalstu lauksaimniecības zemē izveidots mitrājs Somijā.


Foto nr.2.: Latvijā eksperimentāli veikts meliorācijas grāvja dabiskošanas pasākums saimniecībā Lielkrūzes – uzlabojas ainava un mazinās lauksaimniecības notece.

Ar papildus informāciju par SNOWBAL projektu var iepazīties projekta partneru mājas lapās: www.ldf.lv, http://www.snowbal.net/.

 

Papildus informācija par Latvijas NVO darbu agrovides pasākumu gatavošanā:
Andrejs Briedis,
Latvijas Dabas fonds,
Andrejs.briedis@ldf.lv vai 26309648.

Teksts: I.Račinska, Latvijas Dabas fonds, 20.02.2012.