Pieredzes apmaiņas seminārs
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Pieredzes apmaiņas seminārs

Lai iepazītu līdzšinējo meža biotopu atjaunošanas pieredzi Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, š. g. 27. septembrī FOR-REST projekta ietvaros tika rīkots pieredzes apmaiņas seminārs, kura laikā iepazīta dabas lieguma "Mežole" un aizsargājamo ainavu apvidus "Ziemeļgauja" parkveida pļavu un meža biotopu atjaunošanas pieredze.

Pieredzes apmaiņas semināra galvenais uzdevums bija iepazīties ar meža biotopu atjaunošanas un apsaimniekošanas pieredzi Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās citu projektu ietvaros. Lai uzdevumu īstenotu, semināra dalībnieki apmeklēja piecas atšķirīgas teritorijas aizsargājamo ainavu apvidū „Ziemeļgauja” un dabas liegumā „Mežole”, tā iepazīstoties ar pieredzi, kas iegūta tādos Latvijā īstenotos projektos kā LIFE „Ziemeļgaujas ielejas aizsardzība un apsaimniekošana” (2003 – 2007), „Mežoles projekts” (1995 – 1999), kā arī vēl šobrīd notiekošais projekts „Zaļais koridors” (2011 – 2013).

Seminārā tika apskatītas apsaimniekotās un atjaunotās mežu teritorijas pāris mēnešus, kā arī sešus un pat vairāk kā desmit gadus pēc darbu veikšanas. Turklāt gan konkrēto projektu pārstāvji, gan pieredzējušie semināra dalībnieki un dažādu nozaru eksperti iesaistījās aktīvās diskusijās un dalījās ar savu viedokli un pieredzi par atjaunošanas darbu rezultātiem un ietekmēm, kā arī par teritoriju izvēli. Rezultātā semināra ietvaros tika konstatēti gan pozitīvie ieguvumi, gan arī trūkumi, kam jāpievērš uzmanība, plānojot meža biotopu atjaunošanas un apsaimniekošanas darbus veikt nākotnē.

Ar praktisku pieredzi visās apmeklētajās teritorijās dalījās projekta FOR-REST mežu eksperts un agrākais projekta „Ziemeļgaujas ielejas aizsardzība un apsaimniekošana” vadītājs Viesturs Lārmanis. Viestura vadībā aizsargājamo ainavu apvidū „Ziemeļgauja” tika apskatītas vietas, kur veikta veco meža ozolu kopšana, parkveida pļavu kopšana, kā arī divas teritorijas, kurās veikta boreālo (dabisko, veco skujkoku) mežu atjaunošana un apsaimniekošana. Par šajā gadā paveikto parkveida pļavās stāstīja arī projekta „Zaļais koridors” vadītāja Sandra Ikauniece, izstāstot un parādot, kur un kā veikta aizaugšanu veicinošo krūmu likvidēšana. Savukārt dabas liegumā „Mežole” ar praktiskā zināšanām un pieredzēto dalījās A/S „Latvijas valsts meži” Austrumvidzemes mežsaimniecības vides speciālists Kaspars Kārkliņš. Kaspara vadībā tika apmeklēta Latvijā pirmā boreālo mežu teritorija, kurā kā apsaimniekošanas pasākums veikta kontrolētā dedzināšana.

Siltajā un saulainajā semināra norises dienā kopumā pulcējās gandrīz 40 dalībnieki – dabas eksperti un speciālisti, vides inspektori, Latvijā īstenotu projektu pārstāvji, FOR-REST īstenošanā iesaistītie darbinieki un partneru pārstāvji. Pārstāvētas bija tādas organizācijas kā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, A/S „Latvijas valsts meži”, Dabas aizsardzības pārvalde, Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultāte, LVMI „Silava”, Latvijas Dabas fonds, VMD Meža pētīšanas stacija, Botāniķu biedrība, Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultāte, Vides risinājumu institūts un ELM MEDIA.

Turpmāko gadu laikā projektā FOR-REST ir plānots veikt biotopu atjaunošanas un apsaimniekošanas darbus boreālos mežos, aizsargājamās vaboles lapkoku praulgrauža Osmoderma eremita apdzīvotos biotopos (nogāžu un gravu mežos, vecos parkos, alejās u.c.) un purvainos mežos. Šajā seminārā iegūtā pieredze un zināšanas tiks izmantotas, lai pēc iespējas kvalitatīvāk, apdomīgāk un rezultatīvāk izplānotu un paveiktu dabisko meža biotopu atjaunošanas darbus projektā FOR-REST.

Inga Pikšena, projekta FOR-REST koordinatore DA pārvaldē