Tiešraides no dabas
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

 Vēro tiešraidē no meža mazos ērgļus un meža pūces

Dienās un vakaros, sēžot pie datoru ekrāniem, varam piedalīties divu Latvijā ligzdojošu putnu sugu vērošanā. Ikvienam ir iespēja sekot līdzi, kā meža pūču pāris un mazie ērgļi parē un pēc tam rūpējas par mazuļiem.

Meža pūču pāris no Palsmanes

Smiltenes novada Palsmanes pagasta mežos izvietotajā būrī vakar visu dienu uzturējās meža pūce. Par to liecina būrī ievietotā kamera, un ar tās palīdzību ikviens dabas vērotājs var sekot līdzi meža pūces dienas un nakts gaitām interneta lapā: http://owl-lv.appspot.com/ 

Pagājušajā gadā meža pūce šajā būrī regulāri sāka uzturēties 1. aprīlī un 8. aprīlī izdēja pirmo olu, stāsta pūču būra kameras izvietotājs Jānis Pērle. „Šogad pūce ieradusies agrāk. Balstoties uz faktu, ka pūce vakar visu dienu nepameta būri, ir lielas cerības, ka tā šeit arī ligzdos. Iespējams, ka pirmo olu sagaidīsim pat ātrāk nekā pērn." 

Kamera pūces būrī izlikta 2009. gada vasarā. Pirmajā gadā būris iemītniekus nesagaidīja, bet pērn meža pūces mēģināja šeit ligzdot. Tiesa, ligzdošana gan nebija sekmīga - trīs izšķīlušies mazuļi gāja bojā, bet ceturto neizšķīlušos olu no tajā brīdī jau pamestas ligzdas jūnija sākumā aiznesa žagata, stāsta Jānis Pērle. Kamera uzlikta pašu spēkiem, liels paldies pienākas Agrim Krustam (Spoki.lv), kas palīdz ar interneta translācijas nodrošināšanu.

Meža pūces būris Palsmanē izvietots parkā esošā eglē, 10 metru augstumā. Meža pūce ir 2011. gada putns, un ja vēlaties tam palīdzēt, izliekot būrus, instrukcijas atradīsiet šeit.

Mazie ērgļi tiešraidē

Mazie ērgļi uzsākuši ligzdošanas sezonu, un to pētnieks Uģis Bergmanis turpina 2008. gadā uzsākto mazo ērgļu barības izpēti ar interneta kameras palīdzību, papildus iegūstot arī vērtīgu informāciju par šo putnu ligzdošanas bioloģiju.

Šogad 1. aprīlī, laikā, kad Madonas pusē mežus vēl klāja sniegs, kameras tika izvietotas pie divām mazo ērgļu ligzdām. Vienā no tām, ērgļu Grietas un Ginta ligzdā, kurai interneta lapā www.pomarina.lv bija iespējams sekot tiešraidē pagājušajā gadā, mazie ērgļi pašlaik vēl nav atgriezušies. Uģis Bergmanis stāsta, ka viens pieaugušais putns, visticamāk – tēviņš – šobrīd uzturas ligzdas apkārtnē un gaida ierodamies otro pāra putnu.

Otra ligzda atrodas aptuveni septiņus kilometrus tālāk, Mētrienas apkārtnē, un tajā mazie ērgļi pirmo reizi tika manīti 8. aprīlī plkst. 15:35, kad ligzdā nolaidās mātīte un tajā palika vairākas minūtes. 12. aprīlī mazie ērgļi uz šo ligzdu sāka nest zarus.

Interneta lapā www.pomarina.lv pašlaik iespējams sekot līdzi otrās ligzdas norisēm. Uģis Bergmanis stāsta, ka gadījumā, ja arīGrietas un Ginta ligzdā ērgļi uzsāks ligzdošanu, par ko varēs spriest apmēram pēc 10 dienām, tiks sagādāts papildus tehniskais nodrošinājums, lai internetā varētu sekot abās ligzdās notiekošajam.

Aicinām vērot mazo ērgļu ligzdošanu www.pomarina.lv un apspriest redzēto Dabasdati.lv forumā: http://www.dabasdati.lv/forums/. Forumā iespējams ielogoties gan ar Dabasdati.lv lietotāja vārdu un paroli (lūdzu, pirms tam ielogojaties Dabasdati.lv), gan ar jaunu lietotāja vārdu.

Tāpat kā pērn, interneta tiešraidi no mazo ērgļu ligzdas atbalsta Vācijas Savvaļas dzīvnieku aizsardzības fonds, kā arī TELE2 un SIA Belss, datu pārraidi nodrošina Latvijas Universitāte. Ar interneta kameras starpniecību iegūtie dati par mazo ērgļu barību un ligzdošanas bioloģiju tiek apstrādāti un analizēti. Pagājušajā gadā, balstoties uz šo pētījumu, LU Bioloģijas fakultātē bakalaura darbus aizstāvēja Evita Višņevska un Līga Feodorova-Fedotova. Savukārt šogad Evita Višņevska turpina datu analīzi, strādājot pie bioloģijas maģistra darba.

Informācija pārpublicēta no Dabasdati.lv

19.04.2011.