Igauņi un lietuvieši viesojas Latvijas saimniecībās
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Igauņi un lietuvieši apmeklē Latvijas DEMO FARM saimniecības

Kas līdzīgs un kas atšķirīgs Baltijas valstu videi draudzīgas saimniekošanas pieredzē? Lai noskaidrotu, kā saimnieko Latvijā, igauņu un lietuviešu zemnieki no 6. līdz 8. aprīlim viesojās Latvijas DEMO FARM saimniecībās.

Vizītes laikā igauņu kolēģi apmeklēja sešas Latvijas demonstrējumu saimniecības, savukārt lietuviešu kolēģi piedalījās brauciena pirmajā dienā.

Pieredzes apmaiņa sākas ar zemnieku saimniecības „Mauriņi” apmeklējumu Veclaicenē, Alūksnes novadā. Šī saimniecība specializējusies dažādu mājlopu audzēšanā. Saimniecībā ir aitas, gaļas liellopi, ‘Konik’ šķirnes zirgi un citi sīklopi. No saimniecībā iegūtās vilnas saimnieki gatavo dažādus vilnas izstrādājumus - segas, spilvenus un adījumus. Saimniecība nodarbojas ar garšaugu maisījumu gatavošanu un zāļu tēju ražošanu. Saimniecība piedāvā arī pirts pakalpojumus kopā ar skaistumkopšanas un organisma attīrīšanas procedūrām.

Otrajā dienā kaimiņvalstu zemnieki viesojās Jaunpiebalgas zemnieku saimniecībā „Lielkrūzes”. Tur notika iepazīšanās ar saimniecību, kuras pamatā attīstītas ir trīs nozares: gaļas liellopu audzēšana, aitkopība un akvakultūras. Dabas saimniecība „Lielkrūzes” ir lauku sēta ainaviskā vietā, ilgtspējīga, uz tautas tradīcijām balstīta ražošanas un dabas kopsakarību izpētes vieta.

Tālāk viesi devās uz Launkalnes pagastu, uz zemnieku saimniecību „Lejas Kleperi”, kuras galvenie darbības virzieni ir nekailciršu mežsaimniecība un tradicionāla saimniekošana, kā arī neliela mēroga mājlopu audzēšana (50 aitas un viena slaucama govs). Aramzemē tiek sēti mieži un stādīti kartupeļi. Visi ar interesi aplūkoja arī saimniecības meža, medību un senu lietu muzeju-privātkolekciju.

Trešajā dienā tika apmeklēta bioloģiskā saimniecība „Jaun-Ieviņas”. Saimniecības pamatnozares ir mājputnu, kartupeļu, miežu, griķu, vasaras kviešu, cūku pupu un cidoniju audzēšana, kā arī kokogļu ražošana. Tāpat saimniecība nodarbojas ar biškopību un tā pazīstama kā lauku tūrisma saimniecība.

Piemājas saimniecībā „Silkalni” Vaidavas pagastā igauņu kolēģi iepazinās ar ārstniecības augu audzēšanas pieredzi. Saimniecība ir specializējusies ārstniecības un tējas augu audzēšanā, vākšanā, kaltēšanā un pārstrādē. Šeit audzē ārstniecības augus – dižzirdzeni, piparmētru, melisu, kliņģerīti, kaķumētru, raudeni, mētras, zilgalvi, baldriānu, kumelīti, salviju, ārstniecības ancīti u.c. augus.

Kaimiņu viesi piemājas saimniecībā „Silkalni”.

Brauciena noslēgumā Naukšēnu pagastā bija iespējams ielūkoties zemnieku saimniecības „Lejasķerzēni” darbībā. Tā darbojas bioloģiskās lauksaimniecības jomā – graudkopībā un kokapstrādē, ražojot paletes, dēļus, šķeldu un zāģu skaidas. Nodarbojas ar augļkopību un sāka veidot Paradīzes ābolu kolekciju. Pašlaik no visas Latvijas savāktas un veiksmīgi pavairotas jau desmit dažādas šo seno ābolu šķirnes.

Pasākumā piedalījās deviņi igauņi un deviņi lietuvieši, kas deva lielisku iespēju individuālām diskusijām ar katras saimniecības vadītājiem.

Pirms Lieldienām Latvijas demonstrējumu saimniecību pārstāvji viesosies Igaunijā, lai redzētu, kā videi draudzīgi saimnieko tur. Maijā projektā DEMO FARM iesaistītie zemnieki dosies pieredzes apmaiņas braucienā uz Zviedrijas saimniecībām.

Daiga Brakmane

14.04.2011.

Projekts tiek līdzfinansēts no Igaunijas – Latvijas programmas 2007-2013 Pārrobežu sadarbības programmas Eiropas Teritoriālās sadarbības mērķa ietvaros.