Latvijas zivjērglis Kotdivuārā
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Kotdivuārā nofotografēts Latvijā, Blakteskalna apkaimē gredzenots zivjērglis

Latvijas Dabas fonda Zivjērgļu projekta pagaidām tālākais un nozīmīgākais putna atradums

2010. gada martā franču dabas fotogrāfs Patriks Boruā (Patrick Boireau) Kotdivuārā nofotografējis zivjērgli. Tuvāk izpētot fotogrāfiju, palielinājumā izdevās nolasīt gredzena numuru.

Attēlā: Alūksnes apvidū gredzenots zivjērglis virs Abi lagūnas, Kotdivuārā 2010. gada martā. Franču dabas fotogrāfa Patrika Boruā foto (Patrick Boireau).

Vēlāk fotogrāfs sazinājās ar savu paziņu, un pēdīgi ziņa nonāca Eiropas Gredzenošanas centra rīcībā. Tas izrādījās ziemojošs zivjērglis, kurš kā mazulis gredzenots ligzdā Latvijā, Blakteskalna apkaimē (Alūksne) 2009. gada jūnijā.


Iepriekšējā attēla daļas palielinājums: redzams gredzena numurs 04 C.

Tādējādi patlaban tas ir tālākais Latvijā gredzenota zivjērgļa atradums: no ligzdošanas līdz ziemošanas vietai attālums pārsniedz 6200 km taisnā līnijā (skat. karti).


Karte: zivjērgļa ligzdošanas vieta Latvijā un ziemošanas vieta Āfrikā.

Pēc Patrika Boruā apraksta, viņš fotografējis putnus Aby lagūnā - Kotdivuāras dienvidaustrumos, netālu no okeāna. Iepriekš viņa uzmanību piesaistīja zivjērglis, kas bieži vannojās kādā seklumā, un viņš pievērsās tā fotografēšanai. Vēlāk, izpētot fotogrāfijas izrādījās, ka pārmaiņus vannojas trīs dažādi putni. Viens no tiem bija Latvijas zivjērglis ar sarkanu gredzenu un baltu numuru 04 C, kuru no kvalitatīvās fotogrāfijas iespējams labi nolasīt (skat. foto).


Zivjērgļa ligzda Latvijā. Latvijas Dabas fonda zivjērgļu projekta vadītāja Aigara Kalvāna foto.

Zivjēgļu projekts tiek veikts par labdarības portālā „Ziedot.lv” sabiedrības saziedotajiem līdzekļiem.

Projekta darbu piemēri:

  • Tiek uzstādītas mākslīgas platformas koku galotnēs, lai risinātu problēmu, ka zivjērgļiem Latvijā trūkst piemērotu vecu koku ar labu pārskatāmību un piemērotu pamatni ligzdai. Patlaban jau 43 zivjērgļu pāri izmanto šādus mākslīgus ligzdu pamatus.
  • Projekta darbinieki apkopo ziņas, meklē jaunas ligzdas un jau zināmajās pārbauda ligzdošanas sekmes. 2010.gadā no 112 pārbaudītajām ligzdām 51 sekmīgi izvesti mazuļi, kas ļauj ligzdošanas sekmes vērtēt kā labas. Kopā Latvijā ligzdo 180-200 pāri zivjērgļu.
  • Ligzdās tiek gredzenoti mazuļi, t.sk. ar krāsainiem gredzeniem, kas dažkārt ļauj tos nolasīt no attāluma.
  • Sadarbībā ar ihtiologu Jāni Pērli šogad tiks turpināti pētījumi par Latvijas zivjērgļu barības bāzes sastāvu gan pētot barības atliekas, gan izmantojot digitālo kameru pie ligzdas.


Zivjērgļa ligzdas pārbaude. Aigara Kalvāna foto.

Dabā veidojas īsti globālas saiknes papildus ekonomiskajām

Atradums demonstrē globālās saiknes, kas mūs caur putniem saista ar ļoti tālām un eksotiskām valstīm. Tas pierāda, ka, lai izprastu putna sugu, ir jāpārzina situācija gan tā ligzdošanas, gan ziemošanas vietās un migrācijas maršrutā.

Kotdivuāra atrodas Āfrikas sub-Sahāras daļas rietumos. Tā ir aptuveni piecas reizes lielāka par Latviju ar vairāk nekā 20 miljoniem iedzīvotājiem. Ekonomiski, Latvijai galvenokārt saikne ar Kotdivuāru ir kā kakao audzētāju, kas tiek izmantota šokolādes ražošanā. Pēc ANO valstu attīstības indeksa, Kotdivuāra ir 149. vietā pasaulē. Pagājušogad Kotdivuāra pievērsa pasaules uzmanību saistībā ar politisko nestabilitāti.

Aigars Kalvāns, Zivjērgļu projekta vadītājs
zivjerglis@ldf.lv

Latvijas Dabas fonds
www.ldf.lv
t. 67830999

13.01.2011.