Botāniskie atradumi DEMO FARM
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Jaunas retu augu sugu atradnes DEMO FARM aktivitāšu ietvaros

Latvijas Botāniķu biedrība, piešķirot Goda diplomu, izteikusi atzinību dabas ekspertei Ievai Rovei par jaunu lielās brūnkātes Orobanche elatior un ārstniecības cietsēkles Lithospermum officinale augšanas vietu atrašanu 2010. gada vasarā. Abi augi Latvijā ir reti sastopami un atzīti par īpaši aizsargājamiem, to aizsardzības nodrošināšanai var izveidot pat atsevišķu īpaši aizsargājamu dabas teritoriju – mikroliegumu.


Dabas eksperte I.Rove DEMO FARM ieaistītajiem
zemniekiem stāsta par pļavās sastopamajamiem augiem

Eksperte I.Rove abas sugas konstatēja, kartējot augu sugas un nemeža biotopus zemnieku saimniecībās, kas iesaistījušās Latvijas Dabas fonda realizētajā projektā DEMO FARM. Abu zemnieku saimniecību īpašnieki līdz šim nezināja par šādiem botāniskiem retumiem to teritorijās. Ievērojot augsto vides un dabas aizsardzības apziņu, tika izlemts patreiz mikroliegumus neveidot, bet nodrošināt augu sugu dzīves vietās atbilstošu apsaimniekošanu, kā arī atlicināt laiku vasarās priecēt acis, uzlūkojot dabskā vidē augošus dabas retumus.


Lielā brūnkāte

Zemnieku saimniecībā „Lejasķerzēni”, kas atrodas Vidzemes reģionā Naukšēnu novada Naukšēnos, 5 km attālumā no Rūjienas, tika atrasts viens no Latvijas parazītaugiem – lielā brūnkāte. Auga krāsa variē no caurspīdīgi iedzeltenas, iedzeltenas, līdz vasaras beigās tā kļūst brūna, nekad zaļa – jo augā nav hlorofila. Augšanai un dzīvošanai nepieciešamās barības vielas augs iegūst, atņemot nepieciešamo lielajai dzelzenei Centaurea scabiosa, parazitējot uz tās saknēm.

Zemnieku saimniecība „Valti” atrodas Kurzemē, Skrundas novada Skrundas pagastā 14 km attālumā no Skrundas. Saimniecības teritorijā, pie Ventas upes, palieņu zālājos tika atrasta ārstniecības cietsēkle. Augs Latvijā sastopams reti un Latvijā sasniedz sava izplatības areāla ziemeļaustrumu malu.

“Es dabā pavadu daudz laika un vienmēr turu “acis vaļā” - ja nu izdodas pamanīt kādu retāku augu,” stāsta dabas eksperte Ieva Rove. Pēc visu desmit projektā iesaistīto saimniecību apsekošanas eksperte stāsta, ka lielākajā daļā saimniecību nav sastopams liels skaits retu un aizsargājamu augu. “Ar dabas vērtībām patiešām bagāta ir saimniecība “Vekši”,” ziņo I.Rove. Viņa turpina, ka atrast brūnkāti “Lejasķērzēnu” saimniecībā bija pārsteigums, jo apkārt slejas plaši, vienveidīgi labības sējumi. Tas pierāda, ka atstājot starp tīrumiem neskartas dabas “saliņas” vai joslas, patiešām ir iespējams saglabāt dabas vērtības. Savukārt, ārstniecības cietsēkles vitālās audzes Ventas krastā z/s “Valti”, liecina, ka pakāpeniski atjaunojas pārekspluatētie palieņu zālāji, kas priecē arī saimniekus.


LBB Goda diploms I.Rovei

Latvijas Botāniķu biedrības 2010. gada atraduma balva ir aizceļojusi pie Uvja Suško, kurš atklāja Latvijā jaunu augu sugu lielo najādu Najas major. Goda diplomus saņēma Ritvars Rekmanis (par jaunu pakalnu kazrozes atradni), Ilze Rēriha (par jaunu grīņa sārtenes atradni) un Uvis Suško (par vairvasiņu sūrenes un Virdžīnijas ķekarpapardes atradnēm), Ieva Rove (par jaunām
lielās brūnkātes un ārstniecības cietsēkles atradnēm) un Ivars Kabucis (par ārstniecības cietsēkles atradumu kopā ar I.Rovi). 

13.12.2010.

Kontaktinformācija:

Daiga Brakmane
Latvijas Dabas fonds
tālr.: 67830998
e-pasts: daiga.brakmane@ldf.lv
www.ldf.lv

Papildus informāciju meklējiet mājaslapās www.llkc.lvwww.ldf.lv un www.elfond.ee. Projekta DEMO FARM teritorija Latvijā aptver Kurzemi, Vidzemi, Rīgu, Pierīgu; Igaunijā – Võrumaa, Valgamaa, Põlvamaa, Tartumaa, Jõgevamaa, Viljandimaa, Pärnumaa, Läänemaa, Saarema un, Hiiumaa reģionu.

Projekts tiek līdzfinansēts no Igaunijas – Latvijas programmas 2007-2013 Pārrobežu sadarbības programmas Eiropas Teritoriālās sadarbības mērķa ietvaros.