DEMO FARM nacionālā Austrumvidzemē
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

DEMO FARM saimniecības Austrumvidzemē

6. un 7. oktobrī DEMO FARM projekta dalībnieki apmeklēja trīs saimniecības Austrumvidzemē: „Lielkrūzes” Jaunpiebalgas, „Lejas Kleperi” Smiltenes un „Mauriņi” Alūksnes novadā.

Videi draudzīga un tradicionāla saimniekošana „Lielkrūzēs”

Pieredzes apmaiņas brauciens sākās 6. oktobrī ar z/s „Lielkrūzes” apmeklējumu, kas atrodas Vidzemes reģionā, Jaunpiebalgas novadā, 6 km attālumā no Jaunpiebalgas. Saimniecība ietilpst vides biedrības „Krūzes” bioloģiskajā saimniekošanas pētniecības teritorijā „Palata”. Z/s „Lielkrūzes” saimnieki Valentīna un Guntars Dolmaņi apsaimnieko 100 hektārus zemes.

Saimniecība darbojas vairākos virzienos: zāģmateriālu, jumtu skaidu gatavošanā, gaļas liellopu audzēšanā, aitkopībā un bioloģiskajā dīķsaimniecībā ar 20 zivju sugām. Dabiskās pļavas palīdz atjaunot savvaļas zirgi. Lauksaimniecībā izmantojamās zemes lielāko daļu aizņem pļavas un ganības. Aramzemē sēj miežus, griķus, rudzus, ziemas kviešus, zirņus, auzas, dārzeņus, stāda kartupeļus, ir iekopts augļu dārzs un ogulāju stādījumi. LLKC bioloģiskās lauksaimniecības konsultante Inta Serģe uzsvēra dīķsaimniecības iekļaušanu augsekā, kas ir neparasta, bet vērā ņemama augsnes atveseļošanas un izmantošanas metode.


DEMO FARM brauciena dalībnieki "Lielkrūzēs"

Saimniecība atrodas Gaujas ielejā un tai piegulošās teritorijās – vizuāli augstvērtīgā ainavā, kur mijas zālāju, dīķu un mežu platības. Visā saimniecības teritorijā saimnieko ar dabai draudzīgām metodēm īpaši augstā līmenī. Gandrīz katru saimnieciskās darbības izpausmi apzināti veic, tieši vai pastarpināti sadarbojoties ar savvaļas dzīvniekiem un dabas norisēm. Dabas eksperte Ieva Rove minēja, ka saimniecības Gaujas palieņu pļavās, meliorēšanas un kultivēšanas dēļ 20. gs. vidū, samazinājusies augu daudzveidība, bet saimnieki, izmantojot dabisko noganīšanu, uztur zālājus un uzlabo to sastāvu.

Kā uzsvēra mežu eksperts Viesturs Lārmanis, saimniecībā mežus apsaimnieko, necērtot kailcirtes, saudzējot īpaši vecus kokus un nodrošinot dzīves apstākļus īpaši aizsargājamām putnu sugām – mazajam ērglim un melnajai dzilnai. Uz saimnieka ierīkotas ligzdas pamatnes priedes galotnē ligzdo zivjērglis. Diemžēl 2010. gada vasaras vētrā lielākā daļa meža tika nogāzta vējgāzē.

Saimniecība apmeklētājus uzņem vasaras sezonā. Viesi var izbaudīt senču pirts labumus, nakšņot gan guļbūves namiņos, gan siena gubenī. Maltītes saimnieki gatavo no saimniecībā izaudzētiem produktiem. Apmeklētājiem piedāvā ekskursijas pa saimniecību. „Lielkrūzēs” var svinēt Jāņus saskaņā ar senču tradīcijām, te katru gadu rīko arī dažādus kultūras pasākumus. Ir uzcelta neliela estrāde. Kā uzsver saimnieki, šie pasākumi tomēr netiek pārvērsti par masu pasākumiem, bet notiek, uzsverot dabas nozīmi un tradīcijas.

Pēc saimniecības apmeklējuma DEMO FARM brauciena dalībnieki tikās ar Jaunpiebalgas novada domes priekšsēdētāju Laimi Šāvēju, kurš iepazīstināja ar novada darbu, piebilstot, ka viņu novadā īstie cilvēki ir īstajās vietās. Notika arī viesošanās Jaunpiebalgas kultūras namā un vidusskolā – šīs ēkas nesen atjaunotas, izmantojot ES līdzfinansējumu. No Jaunpiebalgas Svētā Toma evanģēliski luteriskā baznīcas torņa logiem brauciena dalībnieki varēja palūkoties uz apkārtējiem laukiem.

„Lejas Kleperiem” – savs muzejs

7. oktobra rītā DEMO FARM dalībnieki apciemoja „Lejas Kleperu” saimniecību Vidzemes reģionā, Smiltenes novada Launkalnes pagastā un Raunas novada Drustu pagastā, 25 km attālumā no Raunas un Smiltenes. Saimnieks Raimonds Klepers iepazīstināja ar to, kā saimnieko „Lejas Kleperos”.


"Lejas Kleperu" saimnieks Raimonds Klepers iepazīstina ar savu saimniecību

Saimniecībā ganās aitas un viena govs, kas galvenokārt tiek audzētas pašpatēriņam. Lopiem ganoties ilgstošu neuzlabotajos zālājos, veidojas skaistas, dabiskas pļavas un bioloģiski vērtīgi zālāji, kurus uzturēt palīdz mājlopi. Atklātās platības tiek arī pļautas. Saimniecība atrodas paugurainā apvidū, un, saimniekojot vairākās paaudzēs, ir izcili izkopta ainava. Nemeža biotopu eksperte I. Rove īpaši uzsvēra saimniecības zālāju vērtību.

Pastaigājoties saimniecībā, mežā eksperts V. Lārmanis stāstīja par meža ilgtspējīgu kopšanu un uzslavēja saimnieku par to, ka mežs tiek apsaimniekots ar nekailcišu metodēm. „Lejas Kleperi” ir viena no četrām Pasaules Dabas fonda (WWF Latvia) nenoplicinošas mežsaimniecības demonstrējumu teritorijas saimniecībām, kur saimnieka vadībā var iepazīties, kā veidojas mežs, sākot no kociņu stādīšanas un to attīstības līdz brīdim, kad apsaimnieko pieaugušu mežu.

Pēc pastaigas dabā brauciena dalībnieki apmeklēja mednieku pirti un zāli, kur klausījās aizraujošajos saimnieku stāstos par medībām, saimniekošanas pieredzi un interesantiem atgadījumiem no pašu dzīves, malkojot zāļu tēju.

Divās no ēkām „Lejas Kleperu” saimnieki izveidojuši privātkolekciju – meža, medību un senu lietu muzeju, ko veido meža lietas, medību trofejas un dažādu laika posmu lauku sētai raksturīgie darba rīki un sadzīves priekšmeti ar kopējo tēmu „Cilvēks mežu vidū gadsimtu gaitā”, kuru apmeklēja arī visi DEMO FARM dalībnieki un bija patīkami pārsteigti par tās lielumu un izstādīto objektu daudzveidību.

„Mauriņos” pie Igaunijas robežas

Gunita Virka – z/s „Mauriņi” saimniece – sagaidīja pieredzes apmaiņas brauciena dalībniekus ar siltām pusdienām un stāstu par to, kā sākusi kopā ar vīru saimniekot teritorijā. Z/s „Mauriņi” atrodas Vidzemes reģionā, Alūksnes novada Veclaicenes pagastā, 20 km attālumā no Alūksnes. Saimniecība ietilpst aizsargājamo ainavu apvidū „Veclaicene”.


"Mauriņu" saimniece Gunita Virka

Saimnieki izrādīja savu īpašumu: parādīja aitu ganāmpulku, kas ganās ainaviskā un dabiskā zālājā, kā arī gaļas lopu aplokus. Vides veselības saimniecība „Mauriņi” ir specializējusies dažādu mājlopu audzēšanā: 141 aita, 56 gaļas liellopi, deviņi ‘Konik’ šķirnes zirgi. Saimniecībā aug arī citi dzīvnieki – mājas seski, ponijs un kazas. Vairāk nekā 50 ha platībā zālājus uztur un atjauno, izmantojot dabisko noganīšanu, – izveidota norobežota ganību teritorija, kur galvenā apsaimniekošanas metode ir noganīšana visa gada garumā. Dabiskās noganīšanas teritorija piekļaujas Lielā Paiķa ezeram, kam raksturīga savdabīga augu valsts. Dabiskās noganīšanas teritorijā ierīkota izziņas un mācību taka ar vairākiem stendiem un apskates objektiem, t.sk. skatu punktu pie Lielā Paiķa ezera.

Apmeklētāju ērtībām saimniecībā ir uzbūvēta pirts, kurā iepsējams pārnakšņot, kā arī izrakts dīķis. No iegūtās aitu vilnas gatavo dažādus izstrādājumus – segas, spilvenus, adījumus u.c. Saimniecība gatavo arī garšaugu maisījumus, zāļu tējas, augu maisījumus vannām no dabā vāktiem un pašu audzētiem augiem. Saimniecība piedāvā profesionāla pirtnieka pakalpojumus, kā arī ļoti retu pakalpojumu zemnieka sētā – skaistumkopšanas un organisma attīrīšanas procedūras.

Projekts tiek līdzfinansēts no Igaunijas – Latvijas programmas 2007-2013 Pārrobežu sadarbības programmas Eiropas Teritoriālās sadarbības mērķa ietvaros.

    

Kontaktinformācija:

Daiga Brakmane
Latvijas Dabas fonds
tālr.: 67830998
e-pasts: daiga.brakmane@ldf.lv
www.ldf.lv

Elīna Ozola
Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centrs
tālr.: 63050576
e-pasts: elina.ozola@llkc.lv
www.llkc.lv

04.11.2010.