LIFE+ Dviete sācies
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Sācies LIFE+ projekts „Griezes biotopu atjaunošana Natura 2000 teritorijā Dvietes paliene”

Šī gada oktobrī Latvijas Dabas fondā ir uzsākts jauns projekts ar mērķi atjaunot griezes biotopus Natura 2000 teritorijā „Dvietes paliene”. Projekts turpināsies četrus gadus, un tā kopējais finansējuma apjoms ir ap 820 000 latu. Latvijas Dabas fonds projektu īsteno sadarbībā ar Ark Nature fondu Nīderlandē, Ilūkstes novada domi, nodibinājumu Elm Media un Vides Risinājumu institūtu. Projektu līdzfinansē Eiropas Komisijas LIFE+ programma un Latvijas vides aizsardzības fonds.

„Dvietes paliene” ir viena no nozīmīgākajām griezes ligzdošanas vietām valstī – šeit ligzdo 40-100 pāru šo Latvijas un Eiropas mērogā īpaši aizsargājamo putnu. Taču griezei piemērotie biotopi – mitras un atklātas palieņu pļavas – dabas parkā, līdzīgi kā citur Latvijā, ir apdraudēti pārveidotā hidroloģiskā režīma un pamestības dēļ. Aizaugot ar krūmiem un kokiem, tie kļūst pļavu putniem nepiemēroti. Pļavu nosusināšana, pārveidojot upju tīklu, teritorijā aizsākusies jau 20. gadsimta 30. gados, bet pēdējās desmitgadēs arvien samazinājusies pļavu apsaimniekošana.

LIFE+ projekta pasākumi Dvietes palienē skars visvairāk aizaugušās pļavas dabas parka vidusdaļā, lai atjaunotu griezei piemēroto biotopu vienlaidu platības. Šeit projekta ietvaros paredzēta: 1) iztaisnota Dvietes upes posma atgriešana dabiskajā gultnē apmēram 2 km garumā, lai uzlabotu palienes hidroloģisko režīmu un pasargātu no aizaugšanas apkārtējās pļavu platības; 2) pļavu atjaunošana, sadarbībā ar zemes īpašniekiem izcērtot kokus un krūmus, kā arī 3) govju un zirgu ganību ierīkošana atjaunotajās pļavās to ilglaicīgai uzturēšanai griezēm piemērotā stāvoklī. Šo darbu rezultātā uzlabosies griezes ligzdošanas biotopu kvalitāte un ekoloģiskā vienotība dabas parkā, tādējādi veicinot labvēlīga aizsardzības stāvokļa nodrošināšanu šai sugai un Putnu Direktīvas (79/409/EEC) ieviešanu Latvijā. Palieņu pļavu atjaunošana radīs piemērotas dzīvotnes arī citām aizsargājamām pļavu putnu sugām, piemēram, ķikutam.

Lai novērtētu biotopu atjaunošanas pasākumu ietekmi, projekta īstenošanas laikā tiks veikts griežu populācijas un pazemes ūdens līmeņa monitorings. Paredzēts izstrādāt arī jaunas metodes griežu biotopu klasifikācijai un modelēšanai, balstoties uz attālo izpēti (aerofotogrāfēšanu), ko turpmāk varētu izmantot griezei piemēroto biotopu novērtēšanā citur Latvijā.

Projektā paredzēti arī vairāki informatīvi un izglītojošo pasākumi, tajā skaitā interneta mājaslapas izveide, dažādu iespieddarbu, dokumentālās filmas un putnu balsu ierakstu izdošana, skatu platformas ierīkošana, ekspozīcijas izveidošana dabas parka informācijas centrā, semināru un pieredzes apmaiņas braucienu organizēšana.

            

Kontaktinformācija:

Ilze Vilka
Latvijas Dabas fonds
tālr.: 26562163
e-pasts: ilze.vilka@lu.lv
www.ldf.lv

05.10.2010.