Dabas daudzveidības dienas pasākumi
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Iepazīsti dabas daudzveidību

Sestdien, 22. maijā visā pasaulē atzīmēs Starptautisko Dabas daudzveidības jeb Bioloģiskās daudzveidības dienu. Latvijā šajā nedēļas nogalē plānoti vairāki pasākumi, kuros būs iespējams uzzināt, kas ir bioloģiskā daudzveidība, iepazīt putnu dažādību vai doties izpētīt tuvākās apkārtnes dabu.

Dabas daudzveidība ir viss dzīvais, kas atrodas mums blakus – sākot no baktērijām un vienšūņiem, beidzot ar zīdītājiem un dažādajām ekosistēmām. Bioloģiskā daudzveidība ietver sevī ne tikai dažādās sugas, kas sastopamas uz Zemes, bet arī to, cik dažādi ir pārstāvji vienas sugas ietvaros, piemēram, nekad nebūs divu identisku ozolu, tāpat kā divu vienādu cilvēku.

Šogad visā Pasaulē bioloģiskajai daudzveidībai tiek pievērsta īpaša uzmanība. Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) 2010. gadu ir pasludinājusi par Starptautisko bioloģiskās daudzveidības gadu. Pirms desmit gadiem Eiropas Komisija izvirzīja mērķi samazināt bioloģiskās daudzveidības izzušanu līdz 2010. gadam. Tomēr, neskatoties uz zināmiem panākumiem, bioloģiskā daudzveidība strauji samazinās. Cilvēkiem, kā daļai no dabas, ir iespējas dabas daudzveidību saglabāt vai gluži pretēji – iznīcināt. Latvijas Dabas fonds jau 20 gadus darbojas, lai saglabātu Latvijas dabas daudzveidību.

Lai iepazītos ar bioloģisko daudzveidību, Latvijas Dabas fonds aicina apmeklēt nedēļas nogalē notiekošos pasākumus:

Dabas aizsardzības pārvaldes bezmaksas ekskursijām Latvijas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās: Ķemeru, Gaujas, Rāznas un Slīteres nacionālajā parkā, Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā, Teiču dabas rezervātā un teritoriju apkārtnē. Dalībniekiem būs iespēja iepazīties ar daudzveidīgo dabu, piedaloties radošajās darbnīcās, skatoties filmas, pastaigās ar reindžeriem un dabas speciālistiem, dodoties pārgājienos, ekskursijās un pastaigās vai braucienos ar velosipēdu. DAP pasākumu norises vietas un laikus var apskatīt www.daba.gov.lv.

Latvijas Ornitoloģijas biedrība 22. un 23. maijā jau septīto reizi rīko putnu vērošanas sacensības “CEMEX torņu cīņas 2010”. Sacensības šogad notiek deviņos torņos – tornī Kuivižos (Salacgrīvas novads), divos torņos pie Lubāna ezera (Madonas novads), tornī pie Papes ezera (Rucavas novads), tornī Kaltenē (Rojas novads), tornī pie Engures ezera (Tukuma novads), tornī Dunduru pļavās (Tukuma novads), tornī pie Kaņiera ezera (Engures novads) un tornī Dvietes dabas parkā (Ilūkstes novads). Uz sacensību norises vietu – deviņiem putnu vērošanas torņiem – organizētāji aicina arī ikvienu dabas draugu. Sacensību laikā “Torņu cīņu” dalībnieki interesentiem parādīs torņa tuvumā redzamās putnu sugas, pastāstīs, kuru putnu balsis dzirdamas un to, kā praktiski noteikt putna sugu. Vairāk uzzināt  par “Torņu cīņām” iespējams www.lob.lv.

Latvijas Dabas muzejs piedāvā iespēju iepazīt Rīgas dabu. Dalībnieki no rīta tiek aicināti uz Ķengaragu, pusdienlaikā tikties Daugavgrīvā, bet vakarā pulcēties Bišumuižā, lai kopā ar putnu, gliemju, augu un kukaiņu pētniekiem iepazītu Rīgas iemītniekus. Par galvaspilsētas dabas izpēti iespējams izlasīt www.dabasmuzejs.gov.lv.

Uzzināt vairāk par to, kas ir dabas daudzveidība un kāda ir tās nozīme ikviena dzīvē, iespējams Eiropas Komisijas speciāli izveidotajā mājas lapā latviešu valodā http://ec.europa.eu/environment/biodiversity/campaign/index_lv.htm.

Informācija par ANO izsludināto Bioloģiskās daudzveidības gadu un visā pasaulē plānotajiem pasākumiem pieejama http://www.cbd.int/2010/welcome/.

Lai apkopotu pēc iespējas vairāk informācijas par Latvijas dabas daudzveidību, Latvijas Dabas fonds sadarbībā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību ir izveidojuši dabas vērotāja interneta dienasgrāmatu Dabasdati.lv. Aicinām ikvienu interneta vietnē ziņot par redzētajiem augiem un dzīvniekiem!

22.05.2010.