Kontrolēta dedzināšana Ādažos
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Ādažos pirmo reizi veikta kontrolēta dedzināšana

"Ādažu" EK LIFE-Daba projektā, kura ietvaros Latvijas Dabas fonds izstrādāja aizsargājamā ainavu apvidum dabas aizsardzības plānu, veikti apsaimniekošanas darbi - kontrolēta militārā poligona virsāju dzedzināšana.

Ādažu militārajā poligonā un aizsargājamo ainavu apvidū 26 ha platībā pirmo reizi Latvijā š.g. aprīlī veikta virsāju atjaunošana ar kontrolētās dedzināšanas palīdzību. Tā jau daudzus gadu desmitus veiksmīgi tiek pielietota citu Eiropas valstu bruņoto spēku poligonos, tādējādi uzturot poligonus atklātus. Kontrolētās dedzināšanas veikšanai atbalstu sniedza Valsts Meža dienesta ugunsapsardzības un darba aizsardzības daļas speciālisti, Rīgas reģionālās virsmežniecības pārstāvji un NBS Nodrošinājuma pavēlniecības 3. Reģionālā nodrošinājuma centra pārstāvji.

Dedzināšana, kā virsāju apsaimniekošanas pasākums, ir iekļauta aizsargājamo ainavu apvidus "Ādaži" dabas aizsardzības plāna, ko izstrādāja Latvijas Dabas fonds. LIFE-Daba projektu "Bioloģiskās daudzveidības atjaunošana militārajā poligonā un Natura 2000 teritorijā "Ādaži"" realizē Aizsardzības īpašumu valsts aģentūra sadarbībā ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, Latvijas Dabas fondu un Dabas aizsardzības pārvaldi.

Virsāju kontrolētai dedzināšanai ir nepieciešama virkne nosacījumu – bezvējš vai neliels vējš līdz 3m/s, sausi virši, mitra vai sasalusi augsne. Dedzināšanas laikā nenotiek militārās mācības, un obligāta ir ugunsdzēsības vienību klātbūtne. Kontrolētās dedzināšanas platības tika īpaši sagatavotas – ierīkotas drošības joslas, savākta nesprāgusī munīcija un veikta precīza plānošana. 

Sausi virsāji ir viena no nozīmīgākajām dabas vērtībām aizsargājamo ainavu apvidū Ādažu militārajā poligonā un visā ES. Kopumā tie aizņem vairāk nekā 2 000 ha, veidojot vislielāko virsāju Baltijas reģionā. Dabiskos apstākļos šāds biotops sausās vietās var izveidoties pēc ugunsgrēka. Savukārt cilvēka darbības rezultātā – pēc dedzināšanas, noganīšanas vai arī var īslaicīgi pastāvēt izcirtumos. Bez atbilstošas apsaimniekošanas virsāji aizaug ar krūmiem un kokiem, un tas kļūst nepiemērots atklātās vietās mītošiem augiem un dzīvniekiem. Tādēļ, lai saglabātu dzīvotni, nepieciešama regulāra tā apsaimniekošana – nopļaušana, noganīšana vai dedzināšana. Kontrolēta dedzināšana uzskatāma par labāko metodi virsāju apsaimniekošanai militārajos poligonos. Ādažu aizsargājamo ainavu apvidus virsājos sastopamas vairākas Latvijas un ES nozīmes augu sugas, piemēram, meža silpurene, zāļlapu smiltenīte, skrajais donis.

Kontrolētās dedzināšanas vietās notiks tālāka izpēte – biologi sekos līdzi pārmaiņām biotopā un sasniegtajiem rezultātiem. Plānots, ka attīrot virsāju klajumus no strauji augošajiem krūmājiem, palielināsies iespējamu rubeņu riesta vietu platības, atjaunosies virsājiem raksturīgu augu valsts daudzveidība. Tā kā cilvēka būtiski izmainītā dabā vairs nenotiek dabiskie mežu un krūmāju ugunsgrēki, virsāju kontrolēta dedzināšana palīdzētu atjaunot šo izzūdošo biotopu.

Diemžēl atsevišķu Latvijas iedzīvotāju nesaimnieciskā zemes apsaimniekošana un aizraušanās ar kūlas dedzināšanu līdz šim ir liegusi iespēju veikt kontrolētu, tas ir, plānotu, pārraudzītu un atbilstošu dedzināšanu vietās, kur tas ir nepieciešams. Atgādinām, ka aizaugošu lauksaimniecības zemju dedzināšana nodara būtisku kaitējumu dabai – degšanas procesā iet bojā augu saknes, samazinās pļavu bioloģiskā daudzveidība un augsnes bioloģiskā vērtība.

Papildus informācija:
Ieva Rove
Tel.: 67830999
rove@lanet.lv

30.04.2009.