Pali Gaujā!
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Pali Ziemeļgaujā

Šopavasar Gaujā vērojami sen nebijuši pavasara pali. Gaujas vidustecē kulmināciju tie sasniedza ap Lieldienām. Ieskatīsimies, kā palu laikā izskatās Ziemeļgaujā! 

Pēc Valkas pagasta "Krastiņu" saimnieka Tāļa Lārmaņa stāstītā, iepriekšējo reizi šādi pali bijuši tikai pirms septiņiem gadiem – 2002. gada pavasarī. Iepriekšējos sešos gados palu līmenis bija neparasti zems. Ziemeļgaujas LIFE projekta laikā pļavu noganīšanai izveidotajās ganībās "Krastiņos" liellopu ganāmpulks ar paliem sadzīvoja labi – govis un nesen dzimušie teļi sekmīgi pārbrida un pārpeldēja applūdušās vietas.

Pavasara pali, atšķirībā no plūdiem, ir nepieciešama sezonāla parādība. Palienēm applūstot, to
augsne bagātinās ar palu ūdeņu atnestajām barības vielām. Vairāki aizsargājami palieņu pļavu un mežu biotopi ir veidojušies un pastāv pateicoties paliem. Tajos sastopamie augi un dzīvnieki pielāgojušies īslaicīgajam applūdušajam periodam. Īpaši nepieciešami pali ir Ziemeļgaujā sastopamai aizsargājamai putnu sugai – ķikutam, kas var baroties tikai palieņu pļavu ilgstoši mitrajā, irdenajā augsnē ar tajā dzīvojošiem bezmugurkaulniekiem.

Palienes ir nepieciešamas arī cilvēkam. Pateicoties dabiskām, nenosusinātām palienēm, kas sevī uzkrāj palu ūdeņus, samazinot noteces ātrumu, varam izvairīties no postošiem plūdiem upju lejtecēs.

Ziemeļgaujas palu fotogalerija

Ilze Vilka

21.04.2009.