Apstiprināts Moricsalas dabas aizsardzības plāns
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Lakšu audze Moricsalā
Apstiprināts Moricsalas dabas rezervāta dabas aizsardzības plāns

3.martā ar Vides ministrijas rīkojumu Nr.55 apstiprināts dabas aizsardzības plāns īpaši aizsargājamai dabas teritorijai - "Moricsala". Teritorija pēc statusa ir dabas rezervāts un Natura 2000 vieta.

Moricsalas dabas rezervāts ir vecākā īpaši aizsargājamā dabas teritorija Latvijā, kas dibināta jau 1912. gadā. Rezervāta platība ir 802 ha un valsts rezervāta statuss Moricsalai piešķirts 1957. gadā, šajā gadā rezervātā iekļauts arī Luziķērtes līcis. Lielalksnītes sala rezervātā iekļauta 1977. gadā.

Dabas rezervāta teritorija ir unikāla ar ilgstošo aizsardzības vēsturi. Tā senākās daļas – Moricsalas – nozīmīgākā vērtība ir vecs, dabiski attīstījies platlapju mežs ar tikai ilgstoši netraucētiem mežiem raksturīgu struktūru. Meža struktūru daudzveidību veido liela izmēra kritalas dažādās to noārdīšanas stadijās, veci un dobumaini platlapji, galvenokārt ozoli, kā arī netraucēti meža attīstības procesi un atjaunošanās dabiskas izretināšanās ceļā radušos klajumu vietās.

Moricsalas dabas rezervātā 2008. gadā konstatētas 16 īpaši aizsargājamas putnu sugas, bet tik nelielā teritorijā vienkopus ligzdojošo zivju ērgļu skaits to padara par unikālu vietu visas Latvijas mērogā.

Lai nodrošinātu sugu un biotopu ilglaicīgu aizsardzību dabas rezervātā ir izvirzīti teritorijas apsaimniekošanas ideālie jeb ilgtermiņa mērķi:

  • Moricsalā un Lielalksnītes salā nodrošināt mežu un tam raksturīgo struktūru un sugu netraucētu attīstību un izpēti – neiejaukšanās dabiskajos procesos;
  • nodrošināt dabas rezervātā ietilpstošās Usmas ezera akvatorijas daļas īpaši aizsargājamo biotopu platību un tajā sastopamo ūdensaugu un ūdens bezmugurkaulnieku, kā arī putnu sugu populāciju aizsardzību un ilglaicīgu pastāvēšanu.

Bioloģiskās daudzveidības saglabāšanas pasākumi galvenokārt saistīti ar neiejaukšanos dabiskajos procesos. Papildus izvērtējot apsaimniekošanas nepieciešamību, pieļaujama arī lapukoku praulgrauža un dobumu māņskorpiona populāciju saglabāšanai nozīmīgu koku atēnošana. Savukārt informatīvās un administratīvās infrastruktūras labiekārtošanas pasākumi ietver stendu izvietošanu, rezervāta robežas apzīmējošo zīmju un boju izvietošanu, publikāciju sagatavošanu un teritorijas apmeklētāju informēšanu par dabas rezervāta vērtībām un apmeklēšanas kārtību. Šajā apsaimniekošanas pasākumu grupā paredzēti pasākumi esošās infrastruktūras (ēku un materiāli tehniskās bāzes) atjaunošanai.

Izpētes un monitoringa pasākumi paredzēti, lai nodrošinātu regulāru informāciju par rezervāta teritorijā sastopamajām dabas vērtībām un lēmuma pieņemšanai par nepieciešamību veikt apsaimniekošanu. Plānots atjaunot agrāk izmantoto veģetācijas parauglaukumu tīklu un veikt sistemātiskus biotopu, bezmugurkaulnieku un putnu faunas dinamikas pētījumus.

Jānis Reihmanis
Latvijas Dabas fonds
janis.reihmanis@ldf.lv

09.03.2009.