LU Studenti novērtē jaunās sūnu sugas atrašanu
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Trauslā frulānija - palielināta caur mikroskopā

Latvijas Universitātes studenti novērtē jaunas sūnu sugas atrašanu

Latvijas Universitātes Studentu padome piešķīra Gada balvu par inovāciju zinātnē LU Bioloģijas fakultātei par jaunas sūnu sugas – trauslās frulānijas Frullania fragilifolia – atrašanu šā gada vasaras lauku kursā "Sūnu un ķērpju ekoloģija un sistemātika" Kolkā.

Latvijas Universitātes Studentu padomes (LU SP) Gada balva ir tradicionāls pasākums Latvijas Universitātē, kurā studenti sumina universitātes labākos pasākumus, interesantākos notikumus un aktīvākos cilvēkus. Šogad LU SP Gada balvu par inovāciju zinātnē piešķīra LU Bioloģijas fakultātei (BF) par atrasto jauno sūnu sugu – trauslo frulāniju Frullania fragilifolia.

LU BF studentiem lauku prakšu bāzē Kolkā lauku kurss "Sūnu un ķērpju ekoloģija un sistemātika" notiek katru otro gadu. To organizē BF Botānikas un ekoloģijas katedra profesora Gunta Brūmeļa vadībā. Kolka atrodas Slīteres Nacionālajā parkā, kas ir ļoti bagāts ar unikāliem biotopiem. Tur konstatētas vairāk nekā puse Latvijas sūnu un ķērpju sugu, vairākām no tām Slītere ir vienīgā atradne Latvijā. Kursa laikā Slīteres rezervātā atrasta jauna, bet gaidīta sūnu suga Latvijai – trauslā frulānija; to apstiprināja arī pieredzējusī sūnu speciāliste Austra Āboliņa.

Trauslā frulānija atšķiras no divām citām Latvijā konstatētajām frulānijām ar vairākām pazīmēm. Sūna ir mazāka, tai ir īpatnēji izvietotas O-veida šūnas lapās, kas ir trauslas un viegli lūstošas. Suga sastopama visā Eiropā, un parasti to atrod nejauši, jo ārēji tā līdzinās citai sugai.
Frulānijas raksturīgas tropiskajiem mežiem, kur to ir vairāki simti sugu. Ģintij ir īpaši veidojumi - kausiņi, kuri palīdz saglabāt ūdeni. Tās ir vienīgās sūnas, kas spēj izraisīt alerģisku dermatītu.

Par nozīmīgo atklājumu rakstīja ne tikai LU mājas lapā, bet arī avīzēs "5 min", "Diena" un citos plašsaziņas līdzekļos, tādējādi popularizējot ne tikai LU un LU BF vārdus, bet arī Latvijas dabas retumus un vērtības.

BF studenti ieguva arī balvu par gada kultūras pasākumu "Biologu nakts" un Gada studentes prestižo balvu saņēma LU BF studente Mariona Baltkalne.

LU SP Gada balvai bija nominēts arī Latvijas Dabas fonda rīkotais stāstu cikls "Izvēlies dabas aizsardzību!" kā gada ieguldījums informācijas aprites veicināšanā par aktuālo dabas aizsardzībā studentu vidū.

Papildus informācija:
Daiga Brakmane:
Tel.: 67830999
daiga.brakmane@ldf.lv

16.12.2008.