Tūrisma plāni - projekts
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Uzsākts projekts par ilgtspējīga tūrisma attīstības veicināšanu aizsargājamās dabas teritorijās

Šobrīd Latvijas tūrisma nozare laukos ir sadrumstalota. Tai trūkst labiekārtotu skatu vietu, gudri veidotu pastaigu taku, omulīgu krodziņu, atraktīvu ekspozīciju vai citu pakalpojumu, kas spētu piesaistīt apmeklētājus, palielinot arī naktsmītņu noslogojumu. Lauku tūrisma uzņēmēji bieži darbojas izolēti, kas neļauj sasniegt gaidīto tūrisma pieplūdumu.

Īpaši aizsargājamās dabas
un Natura2000 teritorijas,
kurām tiks izstrādāti tūrisma
attīstības plāni

 

Lai situāciju uzlabotu, Latvijas lauku tūrisma asociācija “Lauku ceļotājs” kopā ar Latvijas Dabas fondu uzsāk projektu “Ilgtspējīga dabas resursu izmantošana un apsaimniekošana Natura 2000 teritorijās – populāros un potenciālos tūrisma galamērķos”.

Latvijas lauku tūrisma konferencē šā gada 21.maijā Asociācija Lauku ceļotājs atkārtoti aktualizēja jautājumu par tūrisma piedāvājums pievilcību un pieejamību vietējiem un ārvalstu klientiem. Kā panākt, lai lauku tūrisms nebūtu garlaicīgs masu produkts, kura vienīgais piedāvājums ir svinību vai uzņēmumu sporta spēļu aprūpēšana?

Latvijas Dabas fonda rīkotajos semināros Natura 2000 vietās jau iepriekš uzsvērts, ka tūrisms var būt atbalstāms saimniekošanas veids īpaši aizsargājamās dabas teritorijā, taču tam jābalstās uz ilgtspējības principiem, radot saimnieku ieinteresētību dabas aizsardzībā.

Tāpēc abu organizāciju kopīgi uzsāktais projekts ir dialogu rosinoša iniciatīva, lai rastu risinājumu gan tūrisma, gan dabas aizsardzības mērķu apvienošanai.

Trīs gadu laikā paredzēts izstrādāt:

  • Tūrisma attīstības plānus četrām dabas teritorijām: Abavas senlejas dabas parkam, Dvietes palienes dabas parkam, Rāznas nacionālajam parkam, Vidzemes jūrmalai, kas atrodas Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātā. Šo plānu pamatā būs ilgtspējības princips, kas balstīts uz dabas daudzveidības saglabāšanu, novēršot nekoordinētu un dabai postošu tūrisma attīstību, vienlaicīgi veicinot vietai atbilstošu un kvalitatīvu tūrisma piedāvājumu.
  • Vadlīnijas ilgtspējīga tūrisma attīstībai Natura2000 teritorijās. Joprojām daudziem uzņēmējiem un organizatoriem, kuru īpašumos vai darbības vietā atrodas nozīmīgas dabas vērtības, trūkst izpratnes un zināšanu, ko ar tām darīt, jo pastāv ierobežojumi saimnieciskajai darbībai. Vadlīnijas piedāvās konkrētus, praktiskus risinājumus.
  • Vairākus ilgtspējīga tūrisma ceļvežus: kājniekiem, ūdens un velotūristiem, kuros būs apkopota informācija par skaistākajām dabas tūrisma vietām Latvijā un Baltijā. Ceļvežos būs iekļautas aizsargājamās dabas teritorijas un tajās esošie maršruti, objekti un pakalpojumi, kas sagatavoti ievērojot dabas aizsardzības un ilgtspējības intereses. Ceļveži kalpos ne tikai vietu popularizēšanai, bet arī kā instruments tūristu plūsmas virzīšanai un izglītošanai. Tajos tiks uzsvērtas un skaidrotas dabas vērtības un apkopoti ieteikumi, kā rīkoties, lai ceļotu atbildīgi.

Kontaktinformācija:

Latvijas Lauku tūrisma asociācija "Lauku ceļotājs"
Kuģu iela 11, Rīga LV-1048
Tel.: 67617600, fakss: 67830041
E-pasts: antra@celotajs.lv
www.celotajs.lv

Latvijas dabas fonds
Mazcenu aleja 3, Jaunmārupe
LV-2166, Latvija
Tālr: 6783099, fakss: 67830291
E-pasts: strazde@lanet.lv
www.ldf.lv

Projekta īstenošanai saņemts atbalsts no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas ar EEZ finanšu instrumentu palīdzību un Norvēģijas finanšu instrumentu palīdzību.