Līgosim!
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Īsa bija Jāņu nakts

Klāt gada īsākās naktis un garākās dienas, kas ikvienu apbur ar savu romantiku. Vasaras saulgrieži ir laiks, kad katrs no mums ir dabai tuvāk nekā parasti.

Gaidot viesus, katram namatēvam goda lieta ir sakopt apkārtni. Lai Jāņa bērniem rasā nemirktu kājas, jāpļauj zāle. Nenolīdziniet visas Jāņuzāles – izpļaujiet pļavā taciņas līdz akai, pirtij, ugunskuram un pa to. No nenopļautajiem ziediem meitas vīs sev skaistākus vainagus un nākamajā gadā būs vairāk krāšņo puķu – atļaujiet augiem nogatavot sēklas. Rudenī pļavu var pilnībā nopļaujiet, lai pavasarī nav jādedzina kūla.

Jāņiem top ozollapu vainagi. Neatstājiet mazus, kailus ozoliņus. Plūciet katru zariņu no cita koka. Meitas vij krāšņus puķu vainadziņus. Neplūciet vainagiem un pušķiem aizsargājamus un retus augus. Nepiniet vainagu, izmantojot visus vienādos augus savā pļavā – nākamgad šos ziedus varat neatrast. Iepazīstiet augus, ko izmantojiet vainagos. Tam var noderēt kāda botānikas grāmata vai ārstniecības augu noteicējs.

Jāņu nakts ir laiks, kad baudīt Latvijas nacionālos labumus – Jāņu sieru, alu, rupjmaizi. Atteiksimies no ātrajām uzkodām – tās būs interesantas pārmaiņas un piedzīvojums viesiem. Ja līgojiet ārpus apdzīvotas vietas, savus atkritumus savāciet un nesiet līdzi, lai būtu patīkami svētku svinēšanas vietā atgriezties atkal.

Kad Jāņu nakts negulēta un tūlīt leks saule, dodieties to sagaidīt caur pļavām, mežiem, purviem, ceļiem un neceļiem. Pļavās sadzirdiet griezes, baudiet miglas un rasas brīnumu. Ieskatieties rasas pilinos zirnekļa tīklā. Aplūkojiet, kā vasaras rītos kūp upes, ezeri un dīķi. Pirms saullēkta pamaniet sikspārni, kas īsajā naktī veikli ķer kukaiņus. Putni lēnām mostas. Ieklausieties to skanīgajās balsīs. Baudiet, kā ik brīdi dziedātāju kļūst arvien vairāk un koris – skaļāks. Elpojiet un baudiet svaigo gaisu.

Sagaidiet saullēktu dabā un kopā ar to!

„Dabiskie” ticējumi:
Kas Jāņu naktī pilsētā, tam kuņģa čūla klāt kā likts.
Ja Jāņu rītā līdz ar sauli peldas bebrārijā, dabas daudzveidība zels.
Kam ozolu vainaga zari no viena koka, to visu gadu vajās parādi.
Ja jaunai meitai vainagā tikai viena veida ziedi, tās būs neuzticīga vīram.
Ja Jāņos skriesi kails apkārt mežam, visi koki tur gada laikā paaugsies par diviem sprīžiem.
Kas Jāņu nakti čipsus ēd, tam pusnaktī velni un murgi rādīsies.

LUSTĪGU LĪGOŠANU!

Daiga Brakmane,
LDF sabiedrisko attiecību koordinatore