Aicinājums par BVZ
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Bioloģiski vērtīgo zālāju apsaimniekotāji – esiet aktīvi un precīzi

Vēl līdz 9. jūnijam var pieteikties uz atbalsta maksājumiem Lauku atbalsta dienestā Lauku attīstības programmas apakšpasākumā „Bioloģiskās daudzveidības uzturēšana zālājos” (BDUZ).

Cienījamie bioloģiski vērtīgo zālāju (BVZ) īpašnieki un apsaimniekotāji!

Ceram, ka esat jau pieteikušies uz atbalsta maksājumiem Lauku atbalsta dienestā Lauku attīstības programmas apakšpasākumā „Bioloģiskās daudzveidības uzturēšana zālājos” (BDUZ). Tomēr ja vēl neesat to izdarījuši, tad atgādinām, ka to vēl var izdarīt līdz 9.jūnijam. Aicinām Jūs, piesakoties uz atbalstu, rūpīgi ievērot atbalsta saņemšanas nosacījumus un pieteikt tikai tās platības, kas pilnībā atbilst visiem atbalsta saņemšanas noteikumiem. Ja pieteikumu uz maksājumiem esat jau iesnieguši, bet tagad konstatējat kādas kļūdas – atgādinām, ka labojumus Lauku atbalsta dienestā var iesniegt līdz 15.jūnijam.

Vēršam Jūsu uzmanību, ka strīdus gadījumos, kur Lauku atbalsta dienests (LAD) konstatē noteikumiem neatbilstoši pieteiktas platības, ir nelietderīgi kā pretargumentu norādīt to, ka šīs platības par BVZ noteicis Latvijas Dabas fonds (LDF). LDF pārbauda zālāju atbilstību noteiktiem veģetācijas veidiem vai putnu dzīvotnēm, bet nenosaka maksājumu saņemšanas noteikumus un arī nevar izsekot līdzi zālājos veiktajām pārmaiņām. Tādēļ ir gadījumi, kad BVZ platības neatbilst maksājumu saņemšanas nosacījumiem. Šādi gadījumi iespējami, ja platība ir aizaugusi vai bijusi aizaugusi ar kokiem un krūmiem – tad tā neatbilst labam lauksaimnieciskam stāvoklim, ja platība ir tikusi uzarta vai citādi pārveidota – tad tā neatbilst BVZ būtībai, ja platība nav apsaimniekota – tad maksājums nepienākas, jo nav paveikts darbs par ko to maksā.

BVZ nogabals var atrasties arī plaša lauka vidū ar grūti nodefinējamām robežām

Ja BVZ  robežas noteiktas neprecīzi – tas biežāk raksturīgs BDUZ pasākuma pirmsākumos (2004.gads un agrāk) noteiktajos BVZ, jo sākotnējā informācija par BVZ robežām balstījās uz aptuvenāku kartogrāfisko materiālu nekā šā brīža lauku bloku kartes. Vienīgais risinājums, kā novērst konfliktsituācijas iepriekš uzskaitītajos gadījumos ir pašiem BVZ apsaimniekotājiem godīgi un precīzi pieteikt atbalsta tiesīgās platības, kurās jūs saimniekojat.

Aicinām Jūs turpināt mūs informēt par gadījumiem, kad no atbalsta tiesīgajām platībām Lauku atbalsta dienests izslēdz platības, kas tiek apsaimniekotas atbilstoši nosacījumiem, bet kas tiek interpretētas kā nosacījumiem neatbilstošas dabisko īpatnību dēļ (palu laikā applūduši zālāji, zālāji ar ciņiem, zālāji zem koku vainagiem, ar kadiķiem un citi jums zināmi gadījumi). Daudzi šādi gadījumi ir atbalsta tiesīgi vai strīdīgi un informācija par šādām situācijām var noderēt sarunās ar Zemkopības ministriju un palīdzēt jautājumu atrisināt. Un izmantojiet Jūsu tiesības LAD lēmumus pārsūdzēt pašā LAD sistēmā.

BVZ situācijas dabā bieži vien ir sarežģītas un nav viegli ieviest tādu atbalsta sistēmu, kas atrisina visus gadījumus. Īpaši apgrūtinošs šis process ir tad, kad diskusijās un strīdos sajaucas gadījumi, kuros pašam maksājumu pieteicējam pietrūcis laika vai precizitātes izlasīt visus noteikumus, ar gadījumiem, kur maksājumi pienāktos pēc būtības, bet sarežģīto dabas apstākļu un daudzo noteikumu labirinta dēļ situācija ir neskaidra.

Tādēļ vēlreiz atgādinām – vispirms esiet precīzi un tad arī mums visiem kopā būs vieglāk aizstāvēt Latvijas dabai nozīmīgāko zālāju un to apsaimniekotāju pastāvēšanas tiesības.

Jūsu Latvijas Dabas fonds