DAP Svētes palienei
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Svētes p[alienē vienlaicīgi uzturās pat 16000 zosis.

Apstiprināts Svētes palienes dabas aizsardzības plāns

Šā gada 26. aprīlī LR Vides ministrs Raimonds Vējonis apstiprināja dabas aizsardzības plānu dabas parkam "Svētes paliene".

Baltpieres zosis virs Svētes palienes (Aprīlis 2007)
Apstiprināts Svētes palienes dabas aizsardzības plāns

Šā gada 26. aprīlī LR Vides ministrs Raimonds Vējonis apstiprināja dabas aizsardzības plānu dabas parkam "Svētes paliene". Plānu izstrādāja Rolands Lebuss (LOB), LDF īstenotā LIFE-Daba projekta "Palieņu pļavu atjaunošana" ietvaros. Plāns paredzēts turpmākajiem 10 gadiem.

Plānā paredzētie pasākumi galvenokārt saistīti ar Svētes palieņu pļavu apsaimniekošanu. Šīs pļavas ir nozīmīga atpūtas un barošanās vieta caurceļojošajiem ūdensputniem pavasarī un svarīga griežu ligzdošanas vieta. Svētes paliene ir vistālāk uz R, kur vēl pēdējos gados sastapts pasaulē apdraudētais ķikuts.

Kā norāda plāna izstrādes vadītājs Rolands Lebuss, ļoti svarīgi, ka plāna tapšanas gaitā panāktā

Palu ūdens Svētes polderī 2007. gada pavasarī

Palu ūdens polderī ir ļoti svarīgs

migrējošajiem ūdensputniem

vienošanās ar Lauku atbalsta dienestu, ka nozīmīgākajā caurceļojošo ūdensputnu koncentrēšanās vietā - Vārpas vasaras polderī - pavasarī, migrācijas laikā, nodrošinās ūdens klātbūtne. 2005. gada vasarā šeit veica poldera aizsargdambja izbūvi, un tā rezultātā 2006. gada pavasarī pļavas neapplūda un mazzinājās to nozīme kā putnu atpūtas un barošanās vietai. Dabas aizsardzības plāna sagatavošanas laikā panāktā vienošanās paredz, ka turpmāk katru pavasari LAD nodrošinās poldera applūšanu. Gala termiņš katru gadu jānosaka individuāli, atbilstoši putnu migrācijas gaitai un LOB rekomendācijām.

2007. gada aprīlī Svētes palienē vienlaicīgi uzturējās 16 tūkstoši zosu (g.k. baltpieres zosis, arī sējas zosis, baltvaigu zosis u.c.) un citu ūdensputnu. Tas ir otrs lielākais zināmais skaits vienuviet - uzreiz pēc Latvijas lielākās ātklātās palieņu pļavu sistēmas - Dvietes palienes, kur reģistrētas pat 30000 zosis vienlaicīgi.

Svētes paliene atrodas Jelgavas rajona Līvbērzes un Valgundes pagastā. Dabas parks šeit izveidots 2004. gadā un tā atzīta par Natura 2000 teritoriju un starptautiski putniem nozīmīgu vietu.

Palieņu pļavu atjaunošanas projekta ietvaros sagatavošanā ir divi informatīvie stendi un buklets, kas teritorijas apmeklētājus izglītos par dabas vērtībām Svētes palienē. Tuvākajā laikā paredzēts izdot arī dabas aizsardzības plāna kopsavilkumu, kas, papildināts ar krāsainām bildēm, būs zemes īpašnieku un apsaimniekotāju informēšanai par dabas parku, tā vērtībām un ieteicamo apsaimniekošanas režīmu.

Ar dabas aizsardzības plānu var iepazīties šeit

Skatīt Svētes palieni fotogrāfijās

Andris Klepers pēc Ilzes Ķuzes (LOB) sniegtās informācijas