Pozitīvie un negatīvie piemēri tūrisma plānošanā Natura 2000 vietās
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Somu tūristu grupa izmanto Natura 2000 vietā radīto infrastruktūru

Pozitīvie un negatīvie piemēri tūrisma plānošanā Natura 2000 vietās

Vadlīnijas un piemēri dabas resursu – dabas objektu, biotopu, sugu un teritoriju iekļaušanai ilgtspējīga un videi draudzīga tūrisma piedāvājuma popularizēšanā.

Somu tūristu grupa izmanto Natura 2000 vietā radīto infrastruktūru
Labniekārtota tūrisma taka
melnalkšņu dumbrājā Ķemeru
Nacionālajā parkā
Pozitīvie un negatīvie piemēri tūrisma plānošanā Natura 2000 vietās

Juris Smaļinskis, Latvijas Lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs”. „Vadlīnijas un piemēri dabas resursu - dabas objektu, biotopu, sugu un teritoriju iekļaušanai ilgtspējīga un videi draudzīga tūrisma piedāvājuma popularizēšanā”. Projekta piemērus komentējuši un ieteikuši arī LDF eksperti.

Virkne dabas tūrisma objektu un aktīvā tūrisma maršrutu atrodas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un Natura 2000 vietās. Ne reizi vien ikvienam nācies sastapties ar gadījumiem, kad populāri dabas objekti ir cietuši, degradēti vai pat daļēji iznīcināti no pārlieku lielas tūristu plūsmas radītajām ietekmēm, vai tūristu (un objekta apmeklētāju) nesaudzīgas un ļaunprātīgas, bet visbiežāk - neapzinātas rīcības. Arī Latvijas tūrisma informatīvajos materiālos – bukletos, ceļvežos, kartēs, interneta mājas lapās un portālos, kā arī plašsaziņas līdzekļos tūrismam veltītajās publikācijās un televīzijas raidījumos nereti parādās un tiek popularizēti dabas objekti (t.sk. sugas, biotopi u.c. unikālas dabas vērtības), kuru eksponēšana tūristiem šodien var radīt to iznīcību jau vistuvākajā nākotnē.

Šādi augstāk minētie apstākļi kopumā neveicina ilgtspējīga, videi draudzīga tūrisma un

2006. gada septembris

Tūristi dodas iekarot izreklamēto,

taču bez norādēm atstāto un salauztām 

kāpnēm pamesto Daudas ūdenskritumu

Gaujas Nacionālajā parkā

ekotūrisma attīstību, turklāt situācijā, kad ārvalstu un vietējo tūristu skaits ik gadu pieaug gan valstī kopumā, gan Natura 2000 vietās, kā arī atsevišķos dabas objektos – īpaši jau tādos, kas nav labiekārtoti un aprīkoti ar atbilstošu infrastruktūras kopumu. Diemžēl, daudzi populāri dabas tūrisma objekti nav „piedzīvojuši” nekādus labiekārtojuma darbus ne pēdējo 15 gadu laikā, ne arī pirms tam.

Lai veicinātu augstāk minētās situācijas uzlabošanos vai pat atsevišķos gadījumos - novēršanu, kā arī stimulētu videi draudzīga tūrisma organizāciju un vides apziņas celšanu visos līmeņos – sākot no uzņēmēja un pašvaldības (tūrisma informācijas centra darbinieka līdz pat dažādu politikas plānotāju un realizētāju līmenim, Latvijas Lauku tūrisma asociācija „Lauku ceļotājs” ar Latvijas Vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu 2006. g. uzsāka projekta „ILGTSPĒJĪGA DABAS RESURSU IZMANTOŠANA TŪRISMA PIEDĀVĀJUMĀ” īstenošanu, kura viens no galvenajiem uzdevumiem bija identificēt un parādīt gan pozitīvos (kā tiek izmantots viens no Latvijas stratēģiskajiem tūrisma resursiem – dabas resursi), gan negatīvos piemērus attiecībā uz nozīmīgu dabas objektu, biotopu, sugu u.c. resursu iesaistīšanu tūrisma apritē, tūrisma produkta veidošanā un tā popularizēšanā. Tomēr nereti arī pozitīvajos piemēros ir vērojamas savas negatīvās puses un otrādi. Projekta galvenais mērķis bija uz konkrētu dabā eksistējošu piemēru bāzes parādīt „pozitīvo” un „negatīvo” tūrisma praksi nozīmīgu dabas resursu izmantošanā un popularizēšanā, balstoties uz pašreizējo Latvijas tūrisma produkta piedāvājumu.

2006. gada 29. novembrī Liepājas rajona pludmalē

Arī apmeklētāju attieksem un rīcība ir dažāda - kāds dabu necienošs "Dzintara takas" apmeklētājs...

 Iepazīties ar projekta rezultātiem iespējams šeit