DAP Vilce
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Vilces upe

Izstrādāts dabas aizsardzības plāns dabas parkam "Vilce"

2006. gadā Latvijas Dabas fonds izstrādā dabas aizsardzības plānu dabas parkam “Vilce”. Jau notikusi plāna sabiedriskā apspriešana un tālāk savu vērtējumu par to sagatavo  Vilces pagasta padome un to apstiprinās vides ministrs.

Vilces upe
Dabas parka teritorija atrodas
Vilces un Svētes upju ielejā

Izstrādāts dabas aizsardzības plāns dabas parkam "Vilce"

2006. gadā Latvijas Dabas fonds izstrādā dabas aizsardzības plānu dabas parkam “Vilce”. Jau notikusi plāna sabiedriskā apspriešana un tālāk savu vērtējumu par to sagatavo  Vilces pagasta padome un to apstiprinās vides ministrs. Plāna izstrādi finansē AS “Latvijas Valsts meži” Zemgales mežsaimniecība. Dabas aizsardzības plāns dabas parkam “Vilce” sagatavots turpmākajiem 10 gadiem un izstrādes procesu vadīja Ieva Rove.

Dabas parks atrodas Jelgavas rajona Vilces pagastā, tas ir dibināts 2004. gadā. Vienlaicīgi ar parka nodibināšanu tas tika iekļauts arī Eiropā īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklā – NATURA 2000. Dabas parka platība ir 144 ha.

Parks izveides mērķis bija saglabāt bioloģiski vērtīgu kompleksu – izteiktas upju ielejas ar nogāžu un gravu mežiem, kuros sastopamas Latvijā retas un aizsargājamas augu sugas, smilšakmens atsegumus un kultūrvēsturiski nozīmīgas vietas un objektus. Teritorija ir bioloģiski daudzveidīga un tā ir viena no ainaviski skaistākajām vietām Zemgalē. Veicot teritorijas apsekošanu plāna izstrādes ietvaros, ir atrastas papildus sugas, kas pierāda teritorijas lielo bioloģisko vērtību.

Galvenās teritorijas dabas vērtības ir:

  • dabas parka reljefs un augsne, kas veido priekšnosacījumus retu un aizsargājamu dzīvotņu pastāvēšanai;
  • Latvijā un Eiropā reti un aizsargājami biotopi, tajā skaitā: nogāžu un gravu meži (9180*, 41.4 ha), upju straujteces (3260, 0.9 ha), smilšakmens atsegumi (8220, 0.01 ha), pārmitri platlapju meži (91E0*, 1.3 ha), kā arī Eiropā aizsargājamās mēreni mitrās pļavas (6510, 10.1 ha); parkā konstatēti Latvijā īpaši aizsargājamie dabiski meža biotopi 21,3 ha platībā, kas lielākoties ir nogāžu un gravu meži, pārmitri platlapju meži;
  • Latvijā un Eiropā retas un aizsargājamas augu, bezmugurkaulnieku un putnu sugas, piemēram, lapkoku praulgrauzis, pelēkā un melnā dzilna, vidējais un baltmuguras dzenis;
  • valsts aizsargājami kultūras pieminekļi – Vilces pilskalns, Vilces muižas apbūve ar parku un vairāki citi nozīmīgi kultūrvēsturiski objekti;

Parka teritorijai piemīt ne vien bioloģiska, bet arī liela sociālekonomiska vērtība – šeit līdzās dabas
Zaķu pļava

Labiekārtotā Zaķu pļava

vērtībām un pievilcīgai ainavai atrodas daudzi interesanti kultūrvēsturiski objekti, tāpēc teritoriju apmeklē atpūtnieki, kuru skaits pēdējos piecos gados ir lēnām audzis. To ir sekmējis arī apstāklis, ka pakāpeniski tiek labiekārtota atpūtas un teritorijas apskates un izziņas infrastruktūra.

Lai aizsargātu un saglabātu dabas parka vērtības, plānā paredzēta neiejaukšanās vairuma biotopu dabiskās attīstības procesos, izņemot vietas, kur bioloģisko vērtību uzturēšanai un palielināšanai ir nepieciešami specifiski biotehniskie pasākumi – ozolu un priežu atēnošana, kopšanas cirtes, pļavām – vēlā pļaušana pēc 15. jūlija. Tāpat lai nenoplicinātu dabas vērtības un ilgtermiņā nodrošinātu sabiedrību ar augstvērtīgiem ainaviskiem, atpūtas un izziņas resursiem, ir nepieciešams novirzīt atpūtnieku plūsmu pa noteiktām takām. Tāpēc plānā paredzēti esošo gājēju taku labiekārtošana.

Dabas aizsardzības plāna pēdējo versiju, kas sagatavota apstiprināšanai, iespējams izlasīt šeit

 

Viktors Jefimovs,

projekta asistents