Jauni informācijas stendi pie Pededzes
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Silvija Ludaina gatavojas ielikt pamatakmeni

Eiropas Komisijas pārstāve liek pamatakmeni informācijas stendiem pie Pededzes

5.jūlija pievakarē Stradu un Litenes pagastā esošajos dabas liegumos „Sitas un Pededzes paliene” un „Mugurves pļavas” uzstādīti trīs jauni informācijas stendi. Stenda pamatakmeni ielika Eiropas Komisijas pārstāve no LIFE-Daba programmas Silvija Ludaina.

Stendu uzstādīšana Litenē
Eiropas Komisijas pārstāve liek pamatakmeni informācijas stendiem pie Pededzes

5.jūlija pievakarē Stradu un Litenes pagastā esošajos dabas liegumos „Sitas un Pededzes paliene” un „Mugurves pļavas” uzstādīti trīs jauni informācijas stendi. Pamatakmeni stendam Litenes pagastā ceļa malā netālu no Lešķiem ielika Eiropas Komisijas pārstāve no LIFE-Daba programmas Silvija Ludaina. Klāt bija arī Litenes pagasta priekšsēdētājs Gunārs Ciglis un pārstāvji no Latvijas Dabas fonda.

Kopā izvietoti trīs stendi, kuri ietver informāciju par dabas vērtībām abos liegumos, kas atzīti arī par Natrura 2000 vietām – starptautiska mēroga īpaši aizsargājamām dabas teritorijām. Stendi domāti tūristiem un pameklētājiem – gan vietējiem, gan ārzemniekiem, kas brauc cauri šim reģionam un vēlas uzzināt ko vairāk par apvidu, kuru tiešā tuvumā viņi ir. Informācija stendos ir bagātīgi papildināta ar attēliem un zīmējumiem, visi paraksti ir latviešu un angļu valodā. Stendu
Sita pie Gulbenes-Balvu šosejas

Stenda uzstādīšana

pie Gulbenes-Balvu

šosejas

novietojumam izvēlētas vietas, kas tika iekļautas dabas aizsardzības plānos, kuri apstiprināti pašvaldībās un pēc tam Vides Ministrijā jau šī gada sākumā. Viens informācijas stends atrodas Stradu pagastā pie tilta pāri Pededzes upei, vēl viens netālu no Lešķiem ceļa malā Litenes pagastā un trešais – Sitā pie stāvlaukuma Gulbenes-Balvu ceļa malā.

Stendu uzstādīšanā aktīvi iesaistījās vietējo pašvaldību spēki: Stradu pagasta deputāts un zemnieku saimniecības „Aizpurieši” vadītājs Jānis Lazdiņš un viņa palīgs Jānis Caunītis un litenietis Jānis Kokarevičs. Piecu stundu laikā no Līksnas atvestie informācijas stendi tika saskrūvēti kopā, ierakti zemē un uzstādīti. Lielajam karstumam spītējot, pēdējais stends tika ierakts zemā jau nedaudz pēc pusnakts. Kā atzina Jānis Lazdiņš: darbs pamatīgs, taču arī gandarījums par paveikto un gribētos, lai par to kas uz stendiem uzzina ne tikai no ārpuses braucošie tūristi, bet arī vietējie pagasta ļaudis un apzinās kādu dabas vērtību tuvumā viņi dzīvo.

Informācijas stendi izgatavoti Latvijas Dabas fonda īstenotā LIFE-Daba projekta „Palieņu pļavu atjaunošana” ietvaros. Jau pagājušajā gadā uzsākta aktīva aizaugušo Pededzes un tās pieteku palieņu pļavu atbrīvošana no krūmiem un turpmāka pļavu pļaušana vai ganīšana.

Sagatavošanā ir buklets, kas papildinās uz stendiem esošo informāciju, un būs domāts gan vietējiem, gan ārvalstu tūristiem, kurus piesaista dabai draudzīga ceļošana – ekotūrisms un Pededzes upes apkārtnē ir gan ko parādīt!

Jānis Caunītis un Jānis Lazdiņš no Stradu pagasta pie pašu uzstādīta stenda Pededzes upes krastā pie Gulbenes-Rēzeknes ceļa

Dabas liegums „Sitas un Pededzes paliene”

Dabas liegums kopš 2004. g., platība: 870 ha, administratīvi ietilpst Litenes un Kubuļu pagastos.

Pededzes un Sitas ielejās pie šo upju satekas atrodamas plašas dabisku un nepārveidotu palieņu pļavu platības ar vecupēm un ozolu grupām. Teritorijā konstatēti tādi Latvijā reti biotopi kā parkveida pļavas un jaukti ozolu, gobu un ošu meži upju krastos. Sastopamas vairāk kā 18 putnu sugas, kas minētas ES Putnu direktīvas pielikumos. Izcila putnu aizsardzības teritorija. Teritorijā sastopamas 2 globālā mērogā apdraudētas putnu sugas: grieze un ķikuts, kur pēdējam konstatēts viens no lielākajiem riestiem Latvijā. Sastopamas arī retas un aizsargājamas vaboļu (lapkoku praulgrauzis u.c.), tauriņu un spāru sugas, pļavās daudz orhideju un citu aizsargājamo augu sugu.

Dabas liegums „Mugurves pļavas”

Dabas liegums kopš 2004. g., platība: 317 ha, administratīvi ietilpst Stradu un Litenes pagastos. Nozīmīga putnu ligzdošanas vieta. Galvenā teritorijas vērtība ir dabiskais un maz pārveidotais Pededzes palienes posms ar regulāri applūstošām pļavām un ozolu parkveida pļavām. Konstatēts augsts griežu blīvums, ligzdo arī ormanītis un citas aizsargājamas putnu sugas. Sastopamas arī retas un aizsargājamas vaboļu sugas kā lapkoku praulgrauzis u.c.

Andris Klepers