Pieredze Īrijas purvos
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Pieredze Īrijas purvos

Īrijā purvi kādreiz aizņēmuši lielas platības. Tomēr pēdējos gadu desmitos to platība ir ievērojami samazinājusies, jo aktīvi turpinās kūdras ieguve. Tādēļ Īrijā zinātnieki domā par purvu atjaunošanu. Laikā no 2006. gada 19.-27. maijam LIFE - Daba projekta „Purvi” darbinieki piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā...

Pieredze Īrijas purvos

Īrijā purvi kādreiz aizņēmuši lielas platības. Tomēr pēdējos gadu desmitos to platība ir ievērojami samazinājusies, jo aktīvi turpinās kūdras ieguve un tās izmantošana apkurei un sadzīves vajadzībām. Tādēļ Īrijā zinātnieki domā par purvu atjaunošanu.

Laikā no 2006. gada 19.-27. maijam LIFE - Daba projekta „Purvi” darbinieki – projekta vadītāja Māra Pakalne, galveno pasākumu vadītājs Juris Nusbaums, lauku darbu vadītājs Gunārs Balodis un pārstāvji no projekta sadarbības partnera – Dabas aizsardzības pārvaldes – Rolands Auziņš un Gundega Freimane piedalījās pieredzes apmaiņas braucienā uz Īriju, kuru organizēja purvu eksperts un zinātnieks Džims Raians no Īrijas Nacionālo parku un dzīvās dabas dienesta Mitrāju nodaļas.

Brauciena laikā bija iespēja iepazīties ar Īrijas kolēģu pieredzi purvu aizsardzībā, atjaunošanā un apsaimniekošanā. Īrijā mitrāji sastopami gan zemienēs, gan arī tie sedz kalnu virsotnes (blanket bogs), ielejas un kalnu nogāzes, kā arī Ziemeļatlantijas okeāna piekrastē ir izveidojušies sāļie mitrāji un jūras lagūnas.

Interesanta bija tikšanās ar ekspertiem no Īrijas LIFE - Daba projekta „Augsto purvu atjaunošana Īrijā” 04NAT/IE/000121. Tika apsekota arī viena no 14 šī projekta darbības vietām, kurā atjauno gan purva, gan slapjo meža tipu biotopus, kā arī būvē dambjus uz purva grāvjiem.

Purvu hidroloģiskā izpēte jau vairāk kā 10 gadus tiek veikta Klāra un Rāhemore purvos, kur ir uzbūvēti vairāk kā 3000 dambju - gan izmantojot roku darbu, gan arī ekskavatoru. Tomēr vienā daļā šo purvu turpinās kūdras ieguve, kura nelabvēlīgi ietekmē purva hidroloģisko režīmu un turpinās purva atsevišķu daļu nosusināšanās un līdz ar to purva virsmas izmaiņa.

Brauciena noslēgumā bija iespēja apmeklēt Allena purva dabas liegumu un informācijas centru, kuru ir izveidojusi Īrijas Purvu aizsardzības padome (Irish Peatland Conservation Council). Informācijas centrā veido jaunu ekspozīciju, kurā atspoguļos Īrijas purvu tipus. Ir arī interesanti stendi par purvu tipiem, to veidošanos, kūdras ieguves vēsturi Īrijā. Lielu interesi izraisīja tikai nesen izveidotā kukaiņēdāju augu kolekcija.

Iegūtā pieredze lieti noderēs Latvijā īstenotā “Purvu” projekta darbā, jo nu jau ļoti drīz tiks uzsākti aizsprostu būvēšanas darbi Cenas tīrelī.

Skatīt vairāk fotogrāfijas par pieredzes braucienu uz Īrijas purviem

Māra Pakalne