Izsludināta pieteikšanās par jaunu bioloģiski vērtīgu zālāju apsekošanu
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Izsludināta pieteikšanās par jaunu bioloģiski vērtīgu zālāju apsekošanu

Šogad visā Latvijā atkārtoti izsludinām pieteikšanos zālāju (dabisko pļavu) apsekošanai Latvijas Dabas fonda projekta “Jaunu bioloģiski vērtīgu zālāju noteikšana” („Pļavas”) ietvaros. Mērķis: noteikt jaunus bioloģiski vērtīgus zālājus, par kuriem varēs saņemt atbalsta maksājumus no pasākuma “Agrovide”.

Pieteikuma anketa:  28553/pieteik_apsekosana.doc (34.50 KB)

Apsekojot bioloģiski
vērtīgo zālāju pie Lielupes

Izsludināta pieteikšanās par jaunu bioloģiski vērtīgu zālāju apsekošanu

Šogad visā Latvijā atkārtoti izsludinām pieteikšanos zālāju (dabisko pļavu) apsekošanai Latvijas Dabas fonda projekta “Jaunu bioloģiski vērtīgu zālāju noteikšana” („Pļavas”) ietvaros. Mērķis: noteikt jaunus bioloģiski vērtīgus zālājus, par kuriem varēs saņemt atbalsta maksājumus no pasākuma “Agrovide” apakšpasākuma “Bioloģiskās daudzveidības uzturēšana zālājos” atbilstoši Latvijas Lauku attīstības plānam Lauku attīstības programmas īstenošanai 2004.- 2006.gadam.

Pagājušā gadā bioloģiski vērtīgu zālāju kritērijiem atbilda nedaudz virs 30% no visām apsekošanai pieteiktajām platībām. Pārējie izrādījās pamesti un neapsaimniekoti, vai salīdzinoši nesenā pagātnē - kolhozu laikos aparti zālāji, kuru atjaunošanās un dabiskošanās norit ļoti lēni. Šogad zālāju izvērtēšana notiks ar stingrāku atlasi, galvenokārt tiks apsekotas pļavas upju vai ezeru palienēs, vietās ar izteikti paugurainu reljefu vai slapjās, avotainās teritorijās. Tā kā apsekošanai paredzēties līdzekļi šogad ir stipri ierobežoti, uz visām apsekošanai pieteiktajām platībām nebūs iespējams aizbraukt.

Bioloģiski vērtīgi zālāji ir dabiski zālāji, kas nav sēti un, orientējoši, 20 gadus nav tikuši aparti. Tās ir ziedaugiem bagātas dabiskās pļavas, kuras ir ekstensīvi apsaimniekotas ar tradicionālajām metodēm – pļaušanu un ganīšanu. Ilgstošas apsaimniekošanas rezultātā šie zālāji ir izveidojušies par sarežģītām ekosistēmām ar lielu bioloģisko daudzveidību.

Pazīt bioloģiski vērtīgu zālāju var pēc lielā augu sugu skaita, pēc tajā sastopamajām augu un putnu sugām. Dabiskie zālāji no kultivētiem zālājiem atšķiras gan pēc sugu sastāva un daudzveidības, gan pēc augāja struktūras. Dabiskos zālājos parasti nav izteikti dominējošu sugu. Tajos ir liela sugu dažādība, tai skaitā daudz dažādu graudzāļu sugu. Raksturīga ir labi izveidota

Palieņu pļava Gulbenes rajonā

velēna, ko veido galvenokārt blīvs graudzāļu sakņu pinums. Turpretī kultivētos zālājos izteikti dominē 1-3 sugas (sētās graudzāles), citu sugu daudzums ir niecīgs, kā arī velēna ir skraja un nesaslēgta.

Pļavas dabiskumu norāda tur sastopamās neielabotu zālāju augu sugas – ziepenīte, mārsils, spradzene, dzirkstelīte, gaiļbiksīte, naktsvijole, saulpurene, dzegužpirkstīte un daudzas citas, kas tikpat kā nav sastopamas kultivētos zālājos. Minētās sugas variē atkarībā no pļavas tipa, un dabiskos zālājos sastopamas lielā skaitā visā pļavas platībā.

Par putniem nozīmīgām tiek uzskatītas dabiskas un ekstensīvi apsaimniekotas upju un ezeru palieņu pļavas, neatkarīgi no to botāniskā sastāva, kā arī meliorētās palieņu pļavas, kurās saglabājies dabiskajām pļavām raksturīgs reljefs – vecupes vai to paliekas, mitras ieplakas u.tml. ainavas elementi.

Ja Jums šķiet, ka Jūsu īpašumā varētu būt šāds bioloģiski vērtīgs zālājs, sūtiet savus pieteikumus uz Latvijas Dabas fondu. Lūdzu ņemt vērā, ka ierobežotā laika un līdzekļu dēļ, apsekošanai pieteiktās teritorijās, kas pārsniegs 40 ha, eksperts pēc saviem ieskatiem veiks atlasi, kurus zālājus apsekot. Zālāji var tikt apsekoti īpaši nesaskaņojot ar īpašnieku, darba vienkāršākas organizācijas dēļ.

Rezultāti tiks apkopoti, un izsūtīts īss paziņojums zemju īpašniekiem ne ātrāk kā pēc šī gada 15.novembra. Informāciju par lauku bloku kartēs iezīmēto bioloģiski vērtīgo zālāju platībām un robežām varēs iegūt nākamā gada pavasarī Lauku atbalsta dienesta (LAD) reģionālajās pārvaldēs.

 

Pieteikšanās kārtība:

Pieteikumus pieņems līdz 25.maijam (pasta zīmogs).

  • Jāaizpilda noteikta tipa anketa, kuru var saņemt Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centru rajonu filiālēs vai pie pagastu lauku konsultantiem. Iespējams to iegūt arī mājas lapā www.ldf.lv sadaļā “Pļavas” (Jaunu bioloģiski vērtīgu zālāju noteikšana).
  • Pieteikumam klāt jāpievieno Lauku atbalsta dienesta izsniegto lauku bloku kartes kopiju ar atzīmētu apsekojamo platību.
  • Pieteikumu nosūtīt uz anketā norādīto adresi Latvijas Dabas fondam.

Lejuplādēt pieteikuma anketu -  28553/pieteik_apsekosana.doc (34.50 KB)

Lūdzu ņemt vērā, ka pieteikumus pieņems tikai pa pastu! Neskaidrību gadījumā interesēties pa tālr. 7830994 darba dienās no 9:00-13:00