Taps dabas aizsardzības plāns Raķupes ielejai
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Raķupes ieleja ar raksturīgajām kadiķu audzēm

Taps dabas aizsardzības plāns Raķupes ielejai

Uzsākot dabas aizsardzības plāna izstrādi dabas liegumam “Raķupes ieleja”, Latvijas Dabas fonds un Baltijas Vides forums 4.aprīlī ielūdza interesentus uz informatīvo sanāksmi Dundagas pilī – Dundagas pagasta padomes Attīstības nodaļas telpās.

Raķupes ieleja ar raksturīgajām kadiķu audzēm

Raķupes ielejas ainava

Taps dabas aizsardzības plāns Raķupes ielejai

Unikāla dabas teritorija, ar kuru var lepoties visi Dundagas, Ances, Puzes un Valdgales pagastu iedzīvotāji. Tieši šo pagastu teritorijā atrodas jau 1987. gadā izveidotais dabas liegums „Raķupes ieleja”. Tagad tas atzīts par NATURA 2000 teritoriju, iekļaujoties vienotajā Eiropas Savienības īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklā. Tas Raķupes ieleju nostāda līdzās tādām vietām kā Tatru kalni, Bavārijas mežs vai Reinas delta un daudzas citas unikālas vietas visā Eiropā.

Dabas lieguma lielākā vērtība ir Raķupe, kas mazietekmēta līkumo caur šauru ieleju, veidojot dabiskas palieņu pļavas. Regulāri applūstošajās palienēs uzskaitīts viens no lielākajiem griežu ligzdošanas blīvumiem Kurzemē. Taču palieņu dabisko vērtību apdraud pļavu aizaugšana vai nepareiza apsaimniekošana. Vecajos ozolos upes ielejā mīt Eiropā apdraudētais kukainis - lapkoku praulgrauzis. Dabai vērtīgi ir arī apkārtējie meži - retu putnu un zvēru mājvieta.

Lai plānotu dabas vērtību saglabāšanai vajadzīgo apsaimniekošanu dabas liegumā un sabalansētu to ar iedzīvotāju saimnieciskajām interesēm, nepieciešams dabas aizsardzības plāns.

Dundagas pilī

DAP izstrādes vadītāja Jolanta Bāra

un ornitologs Varis Liepa

pēc informatīvās sanāksmes

To izstrādājot, Raķupes ieleju rūpīgi apsekos zinātnieki – mežu, pļavu un ūdeņu biotopu speciālisti, arī putnu, kukaiņu, zivju pētnieki. Tomēr plāns kļūst par vērtīgu dokumentu tikai tad, ja izstrādes procesā iesaistās visas ieinteresētās puses: zemes īpašnieki, vietējo pašvaldību un atbildīgo valsts iestāžu pārstāvji, mednieku kolektīvi un citi ieinteresētie. Tādēļ notiek sanāksmes, kurās papildinās kopējās zināšanas par dabas vērtībām teritorijā un notiek spriešana par teritorijas attīstības nākotni.

Dabas aizsardzības plānu paredzēts pabeigt līdz šī gada beigām. Tālāk to apstiprina Vides ministrs un dokuments kļūst par labu palīginstrumentu turpmāko darbību plānošanai nākamos desmit gadus.

Raķupes ielejas dabas aizsardzības plānu sagatavos nevalstiskā organizācija Baltijas Vides forums. Plāna izstrāde notiek lielāka projekta – LIFE-Daba “Palieņu pļavu atjaunošana” ietvaros, kuru īsteno Latvijas Dabas fonds. Projekta ietvaros notiek palieņu pļavu atjaunošanas darbi un tiem pieejams papildu finansējums.

***

Ja vēlaties uzzināt kaut ko papildus vai dalīties pieredzē par dabas lieguma „Raķupes ieleja” teritoriju – tās vēsturi, novērotajiem dzīvniekiem, augiem – zvaniet vai rakstiet plāna izstrādes vadītājai Jolantai Bārai – tel. 7357546, 6465530, Rīgā, Peldu ielā 26/28 -505, LV-1050 (Baltijas Vides forums), e-pasts jolanta.bara@bef.lv

Andris Klepers