Dabas daudzveidības saglabāšana laukos – Lauku attīstības plāna iespējas
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Dabas daudzveidības saglabāšana laukos – Lauku attīstības plāna iespējas

7.martā norisinājās apmācību seminārs par dabas daudzveidības saglabāšana laukos saistībā ar  topošo Lauku attīstības plānu. Tas notika LIFE-Daba projekta “Palieņu pļavu atjaunošana ES sugām un biotopiem” ietvaros un dalībnieki bija pārstāvji no projekta partneru pašvaldībām.

I.Skudra informē par  
agrovides maksājumiem
Dabas daudzveidības saglabāšana laukos – Lauku attīstības plāna iespējas

7.martā norisinājās apmācību seminārs par dabas daudzveidības saglabāšana laukos saistībā ar  topošo Lauku attīstības plānu. Tas notika LIFE-Daba projekta “Palieņu pļavu atjaunošana ES sugām un biotopiem” ietvaros un dalībnieki bija pārstāvji no projekta partneru pašvaldībām.

Visas dienas garumā pašvaldību vadītāji, lauku konsultanti un pārstāvji no partner- organizācijām  izglītojās dažādās ar lauksaimniecību un dabas daudzveidības saglabāšanu saistītās tēmās. Seminārs notika Rīgā, viesnīcā "Alberts" un kopā pulcēja 31 dalībnieku no visiem Latvijas reģioniem.

Semināra mērķis bija sniegt pašvaldībām iespējami plašu informāciju par novitātēm lauku reģionu attīstībai un veicināt diskusiju par topošo Lauku attīstības plānu. Vienlaicīgi klātesošie tika rosināti domāt par vidi saudzējošu, ilgtspējīgu un dabas daudzveidību saglabājošu saimniekošanu.

Semināru vadīja projekta sabiedrisko attiecību koordinators Andris Klepers. Sākumā klātesošīe uzzināja par jaunumiem palieņu pļavu atjaunošanas projektā. Pabeigti dabas aizsardzības plāni pusei projekta teritorju, veikti vērienīgi biotopu atjaunošanas darbi un plānota informācijas stendu uzstādīšana un informatīvo bukletu izdošana. Prezentācija ar pilnu ziņojuma saturu: Palienu_projekta_zinas.pdf (180.77 KB)

Turpinājumā Ilze Skudra un Anita Andersone no Lauku konsultāciju un informācijas centra iepazīstināja ar pieejamo valsts subsīdiju un struktūrfondu atbalstu Latvijas laukiem 2006.gadā.

 Atbalsts_Latvijas_laukiem_2006.pdf (1.86 MB)

 Valsts_atbalsts_lopkopibas_attistibai.pdf (256.79 KB)

 Tālāk Ilze Skudra pastāstīja par vienoto platību maksājumu saņemšanas nosacījumiem.

 Vienota_platibmaksajuma_sanemsanas_nosacijumi.pdf (711.70 KB)

Nenogurušie klausītāji iesaistījās arī nākošajā tēmā par vides prasībām saimniekošanai laukos.  Atsevišķos brīžos, īpāsi runājot par lopkopību, prezentāciju saturs bija ļoti detāls un klātesošie

Seminārā piedalījās 31 dalībnieks,

galvenokārt, no pašvaldībām

varēja bagātināt savu erudīciju dažādajos terminos. Tomēr tas ir vērtīgs materiāls tieši lauku konsultantiem, kuri veicina zemniekiem ievērot vides prasības saimniekošanā. Intensīvi apsaimniekotajās zemēs lektore norādīja uz pastāvošo disproporciju: tikai 4% saimniecību lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība ir lielāka par 50ha, taču šis nelielais skaits apsaimnieko ap 60% no visām vērtīgākajām lauk-saimniecības zemēm.

 Vides_prasibas_augkopiba.pdf (845.49 KB)

 Vides_prasibas_lopkopibas_saimniecibam.pdf (868.80 KB)

Pēc pārtraukuma semināra otrajā daļā Ilze Skudra turpināja iepazīstināt padziļināti ar Agrovides sadaļu Lauku attīstības plānā. Statistika par 2005.gadu, praktiskā pieredze pašvaldībās un nākotnes virzība saistībā ar topošo jauno Lauku attīstības plānu noskaņoja publiku aktīvākai neskaidrību noskaidrošanai.

 Lauku_attistibas_plana_struktura.pdf (1.33 MB)

Spītējot tehnikas niķiem, nākošais runāja Latvijas Dabas fonda padomes priekšsēdētājs Ivars Kabucis par bioloģiski vērtīgo zālāju noteikšanu. Klātesošie izglītojās botānikā un daudz uzzināja par pēdējo bioloģiski vērtīgo zālāju inventerizāciju. Pašvaldības uzzināja par apsekošanas rezultātiem savu administrāciju robežās. Bija daudz jautājumu par metodiku, ekspertu praktisko darbību un atšķirībām starp bioloģiski, botāniski vai ornitoloģiski vērtīgiem zālājiem. Turpinājumā ir prezentācija, taču klātesošie saņēma arī citus izdales materiālus par bioloģiski vērtīgu zālāju noteikšanas kritērijiem u.c.

 Biologisiki_vertigie_zalaji.pdf (764.08 KB)

Semināru noslēdza Zemkopības Ministrijas vecākā referente Aiva Zvirbule ar visaptverošu prezentācija par Lauku attīstības plānu plānošanas periodam 2007. – 2013. Eiropas lauku attīstības vadlīnijas, topošais Latvijas lauku attīstības plāns, dažādu atsevišķu sabiedrības grupu aktivitātes jaunu nosacījumu ieviešanā raisīja dzīvu diskusiju, brīžiem pat pārtraucot lektori prezentācijas laikā. Jaunais lauku attīstības plāns balstīsies uz trīs galvenajām asīm:

  • Lauksaimniecības un mežsaimniecības sektoru konkurētspējas celšana
  • Vides un lauku ainavas uzlabošana
  • Lauku dzīves kvalitātes un ekonomikas dažādošanas veicināšana

Trīs asis tālāk pastiprinās ceturtā: LEADER ass, kuras paredzētie resursi sekmēs kopējo prioritāšu sasniegšanu. Bija ļoti daudz praktiskas dabas jautājumu un diskusiju, kurām šobrīd veļ trūkst
A.Zvirbule no Zemkopības Ministrijas
stāsta par laauksaimniecības politiku
skaidras atbildes, jo plāna izstrāde vēl ir procesā. Piemēram, par paredzēto noteikta lopu skaita prasības (0.2 vienības/ha) ieviešanu lielajām saimniecībām (>30ha), kas rada neviennozīmīgu līdzekļu sadalījumu saistībā ar atbalsta maksājumiem mazāklabvēlīgajiem lauksaimniecības apvidiem. Jautājumu bija ļoti daudz un diskusijas noslēgumā Aiva Zvirbule norādīja, ka jaunajam Lauku attīstības plānam no Latvijas puses jābūt sagatavotam līdz jūnijam. Tad tālāk to sūtīs izskatīšanai uz Briseli. Līdz tam ir iespēja savus priekšlikumus jaunajam Lauku attīstības plānam sūtīt viņai personīgi uz adresi: Aiva.Zvirbule@zm.gov.lv vai domāt par aktīvāku iesaistīšanos izveidotajās darba grupās. Vairāk informāciju par to visu var uzzināt Zemkopības Ministrijas mājas lapā.

 Lauku_attistibas_politika_ZM.pdf (319.79 KB)