Vidusburtnieka nākotni lemjot
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Vecatē DAP sabiedriskajā apspriešanā

“Vidusburtnieka” nākotni lemjot…

Dabas liegums “Vidusburtnieks” ir jaunizveidota īpaši aizsargājama dabas teritorija, kura pastāv kopš 2004.gada. Iespējams, tāpēc nosaukums vietējiem ir nedaudz mulsinošs, jo šādu senu vietvārdu neatrast. Tas cēlies no teritorijas novietojuma – pa vidu starp Rūju un Sedu - divām lielākajām upēm, kas ietek Burtniekā.

Vecatē DAP sabiedriskajā apspriešanā

Dabas plāna autors J.Gailis un
ZBR direktora vietnieks A.Urtāns
nākotni uz kartes iezīmējot...

“Vidusburtnieka” nākotni lemjot…

Dabas liegums “Vidusburtnieks” ir jaunizveidota īpaši aizsargājama dabas teritorija, kura pastāv kopš 2004.gada. Iespējams, tāpēc nosaukums vietējiem ir nedaudz mulsinošs, jo šādu senu vietvārdu neatrast. Tas cēlies no teritorijas novietojuma – pa vidu starp Rūju un Sedu - divām lielākajām upēm, kas ietek Burtniekā. Tik pat labi to varētu saukt arī par Divupi, velkot paralēles ar seno kultūru un bagātīgo akmens laikmeta mantojumu Zvejnieku apmetnē.

1333 ha lielā dabas lieguma lielākā platība atrodas Vecates pagastā, taču gan Sēļu, gan Jeru pagastos katrā ietilpst vairāk kā 100 ha un kopā 16 saimniecības. Kaut arī teritorija ir ļoti skraji apdzīvota, apvidus tuvāk ezeram daudziem kļuvis par iecienītu atpūtas vai makšķerēšanas vietu.

Liegums izveidots par pamatu ņemot salīdzinoši mazpārveidotas dabiskas ekosistēmas: palieņu pļavas, parkveida pļavas, vērtīgus ozolu-apšu-priežu mežus un priežu-egļu mežus, kā arī vecupes. Pie dabas vērtībām īpaši izceļamas vairākas putnu sugas: ķikuts un grieze kā arī savdabīga vaboļu suga: lapukoku praulgrauzis kā arī virkne citu retu un Eiropas mērogā apdraudētu augu un dzīvnieku sugu. Dabas daudzveidība veicinājusi Vidusburtnieka iekļaušanu
Rūjas lejtecē

Rūjas palienes pļavas

visas Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo dabas teritoriju tīklā NATURA 2000. Noteikti jāpiemin kultūrvēsturiskās vērtības: vairāk kā divarpus tūkstošus gadu pēc kārtas apdzīvotā apmetne Zvejnieki pie Rūjas grīvas netālu no Košķeles ir labāk izpētītais vēlīnā akmens laikmeta arheoloģijas objekts Baltijā. Citiem vārdiem: varenā Roma vēl nebija dibināta, kad šeit cilvēki jau dziedāja, kāvās un mīlējās. Jau nākotnē šeit paredzamas vērienīgas darbības un Zvejnieki varētu kļūt par vienu no galvenajām tūristu piesaistes vietām visā novadā.

Visas “Vidusburtnieka” nākotnes domas tika apkopotas kādā apjomīgā dokumentā, kas saucās Dabas aizsardzības plāns un kurš tika apspriests pagājušajā nedēļa – Vecatē. Latvijas Dabas fonda izstrādātais un LIFE-daba finansētais plāns paredz teritorijas attīstības vadlīnijas turpmākajiem 10 gadiem un tā svarīgākais uzdevums: līdzsvarot gan dabas aizsardzības, gan tūrisma, gan cilvēku saimnieciskās intereses. Tam ir ieteikuma raksturs, taču būtiskākās izmaiņas ir paredzamas jau tuvākajos gados.

Lukstiņu pļavas pie Sedas upes
NATURA 2000 teritorijas robež- 
grāvis pie Lukstiņu pļavām
Piemēram, plānotas vērienīgas krūmu izciršanas darbības pļavu atjaunošanai un pļavu pļaušanas atsākšana Sedas un Rūjas palienēs - kopā vairāk kā 250 ha platībā. Tiks veikti pasākumi latvāņu apkarošanai, gaidāma tūrisma un rekreācijas infrastruktūras labiekārtošana. Jau nākamajā gadā taps jauns buklets par dabas vērtībām “Vidusburtniekā” un tiks iekārtoti arī informācijas stendi. Paredzēts arī lieguma robežu iezīmēt dabā. Tiks domāts par Rūjas un Sedas palieņu pļavu dabiskā ūdens līmeņa svārstību režīma atjaunošanu.

NATURA 2000 teritorijai "Vidusburtnieks" iedalīta trīs zonās: regulējamā režīma zona, dabas lieguma zona un ainavu aizsardzības zona. Vairāk par to iespējams uzzināt iepazīstoties ar esošo Dabas aizsardzības plānu, kura 1.redakcija pieejama "Palieņu pļavu atjaunošanas" projekta vietu sadaļā.

 

Andris Klepers,

Latvijas Dabas fonds