Zemes tauku olu salāti, stilīgā daba un Engures patiesais dzīvesstāsts
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Edgars Vimba un Inga Račinska

Zemes tauku olu salāti, stilīgā daba un Engures patiesais dzīvesstāsts

Tā ir tikai daļa no spilgtajām runām tradicionālajā LDF informatīvās tikšanās reizē otrdienas vakarā.

 

Mikologs Edgars Vimba
E.Vimba stāsta par simpoziju

 Zemes tauku olu salāti, stilīgā daba un Engures patiesais dzīvesstāsts

Tā ir tikai daļa no spilgtajām runām tradicionālajā LDF informatīvās tikšanās reizē otrdienas vakarā.

Edgars Vimba parādīja sevi ne tikai kā izcils zinātnieks un vadošais mikologs Latvijā, bet arī lielisks stāstītājs un humora pilns publikas izklaidētājs. Dzīvi plūstošā un emocionālā uzstāšanās par 16. mikologu un lihenologu simpoziju atklāja gan saistošas zinātniskas, gan cilvēcīgi privātas nianses. Un izrādās, ka mikologi varbūt ir vienīgie, kuri tik praktiski var izmantot sava pētījuma augļus. Proti, Cēsu pils prezentācijas laikā savāktās zemestauku (Phallus impudiens) olas organizatori pārvērta brīnišķos salātos, kurus ēda gan turki, gan daudzskaitlīgā poļu delegācija un ja nezinātu izcelsmi, tad noteikti prasītu vēl. Šis LDF atbalstītais simpozijs bija nozīmīgs starptautisks pasākums, kurš vienoja 59 zinātniekus no 10 valstīm un tā mērķis ir sekmēt sēņu un ķērpju izpēti un aizsardzību. Arī šo organismu

Simpozija ēmblēma

aizsardzības kontekstā svarīgākais ir dzīvotņu aizsardzība kopumā un retākās sugas atrastas tieši īpaši aizsargājamajās dabas teritorijās. Tradicionāli simpoziju laikā notiek pētnieciskās ekskursijas. Šoreiz dalībnieki izpētīja Cīrulīšu dabas takas, Amatas apkārtni Zvārtes ieža tuvumā un Gaujas palienes mežus Kubeseles takā. Šie pasākumi pierādīja, ka mūsu zināšanas par Latvijā sastopamajām sēnēm un ķērpjiem ir uzlabojušās un tika reģistrētas pat vairākas jaunas sugas kopējā valsts sarakstā. Vairāk par pasākumu iespējams uzzināt oficiālajā mājas lapā šeit.

Ilze Salna, Sabiedrisko attiecību speciāliste projektā "Purva biotopu aizsardzības plāna īstenošana Latvijā" iepazīstināja ar vienotā stila izstrādes jaunumiem īpaši aizsargājamām dabas teritorijām. Šos standartus izstrādāja Dabas aizsardzības pārvalde sadarbībā ar reklāmas aģentūru Larsoni un jau divos semināros ir rūpīgi diskutēts par „stilīgas” dabas veidošanu. „Ir izdarīts ļoti apjomīgs darbs un var tikai apbrīnot tos daudzos praktiskos sīkumus, kas ņemti vērā domājot par informācijas zīmju izgatavošanu, par to materiāliem, novietošanu dabā, kāpnēm laipām un citiem objektiem”, savu sajūsmu pauž Ilze Salna. Vērts piebilst, ka šiem ieteikumiem turpmāk būs rekomendējošs nevis obligāts raksturs, taču valsts finansējums īpaši aizsargājamo dabas teritoriju projektiem būs iespējams tikai pildot šīs rekomendācijas. Par vienoto stilu joprojām turpinās vēl pēdējās diskusijas un par to vairāk ir iespējams lasīt Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā. Iepazīties ar apjomīgo izstrādāto materiālu kā arī sniegt savus komentārus var šeit.

Kaspara Gobas filmas „Engure. Jūras dāvātais ezers” demonstrēšana šajā auditorijā bija kā vērtīga pirmizrāde. Arī gaisotne, kādā tā noritēja bija absolūti atbilstoša. Vispirms Ilze Salna veltīja filmai dažus ievadvārdus, reizē pastāstot par nākotnes nodomiem ar filmas izplatīšanu Latvijas skolās.

Pēc filmas demonstrēšanas
Filmas autors Kaspars Goba

Tālāk jau sekoja pašas 46.min. garās unikālās filmas demonstrēšana un kā pārdomātākajā kinofestivāla scenārijā, pēdējos filmas kadros zālē ienāca PATS mākslinieks – filmas režisors, operators un scenārija autors Kaspars Goba. Klāt bija arī vairāki filmas varoņi no Engures un pēc kopīgās filmas noskatīšanās izveidojās draudzīga diskusija par tās tapšanas gaitu. Kaspars atklāja, ka jau tuvākajā laikā filma tiks papildināta ar trīs minūšu garu saistošu materiālu, kas iegūts filmējot Engures ezera zemūdens dzīvi. Piebildīsim, ka filma tapa LIFE-daba finansētā un LDF īstenotā projekta "Engures ezera dabas parka dabas aizsardzības plāna ieviešana" ietvaros. Pie filmas režisors strādājis trīs gadus un no safilmētā aptuveni 40 stundu materiāla gala rezultāts ir desmit reizes īsāks. Visiem, kas filmu nav redzējuši, iesakām to noteikti izdarīt, jo tā ir Curriculum Vitae par Engures ezeru, kura bagātības ir gan daba, gan cilvēki tuvajos zvejniekciemos.

Pateicība pasākuma vadītājiem Ingai Račinskai un Ivaram Kabucim un, kā ierasts, nākošā LDF informatīvā tikšanās būs 10.decembrī.

Andris Klepers