Kas sagaida Kalnciema pļavas?
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Kas sagaida Kalnciema pļavas?

Š.g. 10.novembrī pl. 15:00 Kalnciema pilsētas kultūras namā notiks sabiedriskā apspriešana par dabas aizsardzības plāna izstrādi liegumam “Kalnciema pļavas”.

 

V.Vintulis uzskaita jumstiņu
gladiolas Kalnciema pļavās
Kas sagaida Kalnciema pļavas?

Š.g. 10.novembrī pl. 15:00 Kalnciema pilsētas kultūras namā notiks sabiedriskā apspriešana par dabas aizsardzības plāna izstrādi liegumam “Kalnciema pļavas”.

“Tā ir tikai daļa no visas Kalnciema administratīvās teritorijas, kur tiek plānota attīstība ar skaidru un tālejošu mērķi. Kalnciema pilsēta ar lauku teritoriju vēl joprojām nav uzsākusi darbu pie teritoriālās attīstības plānošanas”, pastāstīja Andris Zāmuels, Kalnciema domes zemes ierīkotājs.

Jau visa gada garumā pie plāna radīšanas strādājusi darba grupa no Latvijas Dabas fonda Viestura Vintuļa vadībā. Kā atzina V.Vintulis: “Kalnciema pļavas ir viens no retajiem Lielupes dabīgajiem posmiem visā upes garumā ar atklātām palieņu pļavām tās krastā. Pārsteidz šīs nelielās teritorijas dabas vērtības, piemēram, jumstiņu gladiolu atradne ir lielāka kā jebkura no zināmajām blakus esošajā Ķemeru nacionālajā parkā!”. Te sastopamas arī aizsargājamas bridējputnu sugas un lielākā blīvumā ligzdo griezes vai novērota Latvijā retā zilrīklīte, kuras dziesma var sacensties ar lakstīgalas melodijām.

Domes pārstāvis A.Zāmuels
un zemes īpašnieki informatīvajā
sanāksmē par Kalnciema pļavām
Dabas aizsardzības plāna galvenais uzdevums ir sabalansēt gan saimnieciskās, gan dabas aizsardzības intereses, lai teritorija nezaudētu savu dabisko vērtību. Jau sākotnēji Kalnciema pļavas ir izvēlēta kā viena no vērtīgākajām dabiskajām palieņu pļavu teritorijām Latvijā, kas vienlaicīgi ir arī Eiropas nozīmes dabas aizsargājama teritorija.

Pēc A.Zāmuela izteikumiem vietējo aktivitāte pirms gaidāmās  sabiedriskās apspriešanas neesot pārāk liela. Tas saistīts ar salīdzinoši nelielo īpašnieku skaitu un pārplūstošajām pļavām lieguma teritorijā, kas padara tās grūtāk apsaimniekojamas. Jau vēsturiski šīs pļavas ir bijušas kopīpašums un tikušas sadalītas mazākās slejās pat ar lozēšanas palīdzību, nosakot katram savu ganību vai siena pļaušanas stūrīti. Šobrīd uz pašvaldības īpašumā esošo lieguma zemi pastāv tikai divu veidu interese. Pirmkārt, pārpircēji - tās ģeogrāfiski izdevīgā stāvokļa dēļ – starp Rīgas-Liepājas šoseju un ar labu infrastruktūru esošo Kalnciema pilsētu. Tomēr uzzinot, ka šī ir Natura 2000 teritorija un nav atļauts veikt dzīvojamo apbūvi, viņu interese ātri zūd. Otri ieinteresētie ir lielāki apsaimniekotāji, kuri cer uz subsīdiju maksājumiem par saimniekošanu dabas aizsardzības mērķiem. Tieši tas atbilst arī dabas aizsardzības plāna iecerei, kurā paredzēti arī konkrēti pļavu atjaunošanas darbi ar papildus finansējumu. Zemes nomnieki, kuri jau ir uzsākuši

Krūmu masīvi Kalnciema

pļavās

apsaimniekošanu, gan sūdzas par neprognozējamo slapjuma daudzumu, kas neļauj pļaut visas platības. Kalnciema pašvaldība, savukārt, būtu ieinteresēta lielā krūmu masīva retināšanā, veidojot vienlaicīgi estētisku ainavu, piebraucot pilsētai no Rīgas puses. Primārie tomēr būs dabas aizsardzības mērķi un jau nākamajā gadā paredzēts uzstādīt arī divus informācijas stendus, lai vietējie un tūristi labāk izprastu dabas vērtības šajā teritorijā.

Sabiedriskajā apspriešanā aicināti piedalīties gan lieguma zemju īpašnieki, gan citas ieinteresētās personas vai organizācijas, lai varētu ietekmēt un iesaistīties “Kalnciema pļavu” nākotnes lemšanā!

Dabas aizsardzības plānu izstrādā LIFE-Nature finansēta projekta “palieņu pļavu atjaunošana” ietvaros. Tā izpildītājs ir Latvijas Dabas fonds, kura galvenais mērķis ir Latvijas dabas daudzveidības saglabāšana.

Andris Klepers