LDF tikšanās 11.10.
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

LDF tikšanās 11.oktobrī

11.oktobrī LU Bioloģijas fakultātes telpās norisinājās LDF informatīvā tikšanās, kur tika pārrunāta projekta “Jaunu bioloģiski vērtīgu zālāju noteikšana” gaita, gan spriests par Vides aizsardzības politiku Eiropas kontekstā un LDF turpmāko sadarbību ar Eiropas Vides biroju un Vācijas lielāko sabiedrisko vides aizsardzības organizāciju "Bund".

I.Kabucis iepazīstina ar
projektu "Jaunu bioloģiski
vērtīgu zālāju noteikšana"
LDF tikšanās 11.oktobrī.

11.oktobrī LU Bioloģijas fakultātes telpās norisinājās LDF informatīvā tikšanās, kur tika pārrunāta projekta “Jaunu bioloģiski vērtīgu zālāju noteikšana” gaita, gan spriests par Vides aizsardzības politiku Eiropas kontekstā un LDF turpmāko sadarbību ar Eiropas Vides biroju un Vācijas lielāko sabiedrisko vides aizsardzības organizāciju "Bund".

Sēde ilga teju divas stundas un to vadīja LDF valdes priekšsēdētājs Ivars Kabucis. Kopā bija ieradušies ap 20 apmeklētāji un nākamā sēde gaidāma 8.novembrī, kur viens no jautājumiem būs pieredze no dfalības starptautiskajā sēņu pētnieku simpozijā.

Par projektu “Jaunu bioloģiski vērtīgu zālāju noteikšana” sāka stāstīt Ivars Kabucis, iepazīstinot klātesošos ar LDF pļavu projektu vēsturi un kopš pirmā pļavu inventerizācijas projekta Jēkabpils rajonā tagad varētu atzīmēt jau 10 gadu jubileju. Runātājs atgādināja par Bioloģiski vērtīgo zālāju (BVZ) noteikšanu, iepazīstināja klātesošos ar metodoloģiju.

Par projekta rezultātiem un problēmām turpinājumā stāstīja projekta vadītāja Daina Bojāre un eksperti Valda Baroniņa, Solvita Rūsiņa un Ivars Kabucis. Projekta vadītāja norādīja uz būtiskākajiem faktiem: Kopā apsekošanai iesniegti ~2730 pieteikumi par kopējo apsekojamo platību 24530 ha. Visvairāk pieteikumu saņemti no balvu rajona - 369. Un sagaidāms, ka no visiem pieteikumiem aptuveni 1/3 varētu atbilsts statusam par BVZ. To apstiprināja arī ekspertes V.Baroniņas stāstītais, apsekojot pļavas daugavpils rajonā. Par to jau rakstījām pirms mēneša: "Kā noris bioloģiski vērtīgo zālāju noteikšana". Par daudzu pieteikto pļavu neatbilstību BVZ prasībām apstiprināja arī S.Rūsiņa, kura gan bija patīkami pārsteigta par daudzām pat netipiskām bioloģiski vērtīgām pļavām un ganībām, kādas izdevies sastapt Balvu rajona Tilžas un Vectilžas pagastos. Eksperti kopā norādīja uz galvenajām kļūdām, ko cilvēki ir pārpratuši, domājot par BVZ:

Uz tikšanos bija pulcējušies

20 interesentu, kuri labprāt

aktīvi iesaistījās diskusijās

  • tiek pārprasts, ka BVZ statusam atbilst tikai pļavas, kurās ir Sarkanās grāmatas augu sugas
  • tiek pārprasts, ka BVZ statusam atbilst tikai pļavas, kurās ir ārstniecības augu sugas
  • tiek pārprasts, ka pļava atbilst BVZ tikai tad, ja ir vismaz 5 aizsargājamo augu sugas vienā kvadrātmetrā
  • saimnieki bieži ir nekritiski un pārbaudīšanai piesaka visas savas pļavas, labi zinot, ka dažas nemaz nav tik vērt''igas ar domu: "Lai eksperti paši tiek galā!"
  • piesaka pļavas, kurām savādāk neredz citu apsaimniekošanas iespēju u.c.

Tika norādīts arī uz projekta turpmākajām darbībām: apsekošana ilgs vēl līdz novembrim un tajā kopā līdz šim jau tikuši iesaistīti 31 eksperts. Turpināsies rezultātu apkopošana un karšu digitizēšana, kas ilgs līdz nākamā gada februārim.

Turpinājumā uzstājās Ieva Rove, kura septembrī pabija Eiropas Vides biroja dalībnieku gadskārtējās tikšanās reizē Nīderlandē. Organizācijas galvenais mērķis ir ietekmēt vides likumdošanu vēlamajā virzienā kopēj ES politikā. LDF ir kļuvis par šis organizācijas biedru un kādā no sekojošajiem rakstiem ziņosim jums vairāk, ko mums var dot darbība tajā.  

Ivars Kabucis noslēgumā vēl pastāstīja par  tikšanos ar nevalstiskās organizācijas “Friends of the Earth” Vācijas dalīborganizācijas BUND pārstāvjiem. Lielāko nevalstisko vides aizsardzības organizāciju Vācijā īpaši interesē zemes īpašnieku un lauksaimnieku iespējas aizsargājamajās teritorijās gūt papildus ienākumus, prasmīgi apsaimniekojot dabas vērtības un viņi ir gatvai sadarboties ar LDF līdzīgu ideju īstenošanā arī Latvijā.

Andris Klepers