Purva projekta aktualitātes
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

1. att. Nigulas rezervātā.
2. att. Kūdras paraugu ņemšana Klāņu purvā.
3. att. Plānojot purva taku Vasenieku purvā.
4. att. Cenas tīreļa lielās lāmās salas.
5. att. Plānojot purva taku Cenas tīrelī. 

Pavasara aktivitātes Purvu projektā

Kaut arī darbi Purvu projektā norisēja arī ziemā, tomēr pavasarī tie ir it kā ieguvuši jaunus apgriezienus.

Turpinām smelties pieredzi radniecīgos projektos, tāpēc nesen projekta grupa apmeklēja Nigulas rezervātu Igaunijā. Šoreiz mūsu intereses objekti bija purvu takas un putnu vērošanas torņi purvos, jo arī divās mūsu projekta teritorijās (Cenas tīrelī un Stiklu purvos) ir paredzētas līdzīgas būves. Saimnieki dāsni dalījās pieredzē, stāstot par pašu pieļautajām kļūdām un nepilnībām, un vēlot mums tās neatkārtot, par ko esam viņiem ļoti pateicīgi. Vienas piesātinātas dienas laikā apmeklējām piecus skatu torņus un divas purvu takas, viss redzētais bagātīgi iemūžināts fotoattēlos (1. att.).

Turpinās kūdras paraugu ievākšana purvos – šoreiz Vasenieku purvā un Klāņu purvā. Te lieti noder studentu palīdzība (2. att.). Vasenieku purvā notika arī purva takas un skatu torņa plānošanas ekspedīcijas kopā ar pagastu un privātīpašnieku pārstāvjiem (3. att.). Pēc garākām diskusijām nolemts, ka taka būs Puzes pagastā Vasenieku purva R malā, bet taka tiks savienota arī ar Usmas pagastu.

Lielākā daļa ekspertu savus pētījumus uzsāks tuvākajā laikā, bet ornitologam Aivaram Petriņam putnu sezona jau otrajā pusē - pavasara agrajās ekspedīcijās apmeklētas jau visas četrās projekta teritorijas. Sevišķi interesanta bija ekspedīcija ar laivu pa Cenas tīreļa lielās lāmas salu labirintiem (4. att.), kurā bija ļauts piedalīties arī vienam botāniķim, tāpēc šo reto izdevību izmantoja augu eksperte Valda Baroniņa, šoreiz gan vairāk kā darba spēks - airētājs, nevis kā „puķīšmeitene”, ļaujot ornitologam brīvi vērot putnus, fotografēt un apstaigāt gandrīz visas lielās lāmas salas ligzdu meklēšanas nolūkā. Rezultāts bija satriecošs, taču vērtējums atšķirīgs – ornitologs par interesantu atzina kāda reta piekūna tuvo lidojumu virs lāmas, bet botāniķei svarīgāka likās pirmo reizi mūžā redzētā dzērvju ligzda ar divām olām, no kurām viena patiešām čiepstēja, kaut arī vēl bija tikai ola! Visticamāk, ka čiepstētājs saulīti ieraudzīja nākošajā rītā, turklāt nu jau putna izskatā.

20. maijā notika purva takas un skatu torņa plānotāju ekspedīcija Cenas tīrelī (5. att.). Dažādās jomās kompetentu cilvēku grupa izstaigāja vairākas takai piemērotas vietas, analizēja tās no dažādiem aspektiem – gan celtniecības, gan putnu aizsardzības, gan piebraukšanas, gan tūrisma – un beidzot vienojās par optimālo variantu purva DR malā lielās lāmas tuvumā. Šajā pasākumā Purvu projekta filmas veidošanu uzsāka arī Kaspars Goba no Vides filmu studijas.

V. Baroniņa