Palieņu pļavu atjaunošana sākusies
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

 Palieņu pļavu atjaunošana

2004.gada 1.oktobrī sācies ES LIFE–Daba programmas un ANO Attīstības programmas (Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijām) finansēts projekts “Latvijas palieņu pļavu atjaunošana ES prioritāro sugu un biotopu aizsardzībai”. Tas ietver 16 dažādas teritorijas visā Latvijā un projekta mērķi ir Eiropas nozīmes biotopu un putnu sugu aizsardzība upju un ezeru palienēs un pļavu biotopu atjaunošana un ilgtspējīga apsaimniekošana.

Sedas upes paliene Burgas

pļavās

 Palieņu pļavu atjaunošana

2004.gada 1.oktobrī sācies ES LIFE-Nature programmas un ANO Attīstības programmas (Ziemeļvidzemes biosfēras rezervāta teritorijām) finansēts projekts “Latvijas palieņu pļavu atjaunošana ES prioritāro sugu un biotopu aizsardzībai”. Tas ietver 16 dažādas teritorijas visā Latvijā un projekta mērķi ir Eiropas nozīmes biotopu un putnu sugu aizsardzība upju un ezeru palienēs un pļavu biotopu atjaunošana un ilgtspējīga apsaimniekošana.

Apsaimniekojot palieņu pļavas ir svarīgi nodrošināt ligzdošanas, barošanās un atpūtas vietas daudzām ES Putnu direktīvas putnu sugām, īpaši prioritārajām sugām: griezei, mazajam ērglim un vidējam ērglim kā arī ārpus saraksta esošajam ķikutam. Tik pat svarīgs uzdevums ir videi draudzīgas saimniekošanas ietvaros uzturēt unikālu un apdraudētu biotopu - dabiskās upju palieņu pļavas. Projekts ilgs gandrīz četrus gadus.

Projekta teritorijas nav izvēlētas nejauši – tās visas ir atzītas par putniem starptautiski nozīmīgām vietām, tajās pārstāvēti arī reti un aizsargājami pļavu biotopi, kā arī īpaši aizsargājamas augu sugas. Šīs teritorijas EMERALD projekta ietvaros novērtētas kā atbilstošas ES īpaši aizsargājamo teritoriju tīkla Natura 2000 vietu izvēles kritērijiem. /Eiropas Savienības Putnu (Council Directive 79/409/EEC) un Biotopu (Council Directive 92/43/EEC) direktīvas paredz, ka katrai dalībvalstij ir jāizveido aizsargājamo dabas teritoriju tīkls (saukts par Natura 2000), kas nodrošina direktīvu pielikumos minēto sugu un biotopu adekvātu aizsardzību. No šīm sugām Latvijā ir sastopamas apmēram 120 dzīvnieku sugas, 20 augu sugas un 60 biotopi./

Ķikuts riesta laikā

Ļoti svarīgs uzdevums ir izveidot mehānismu, kas nodrošinātu palieņu pļavu apsaimniekošanu arī pēc projekta beigām, tādējādi saglabājot tās vērtības, kuru aizsardzībai izveidotas šīs teritorijas. Tieši tāpat stimulēt videi draudzīgu metožu lietošanu un vides aizsardzības prasībām atbilstošu apsaimniekošanu bioloģiski vērtīgo zālāju platībās. Īpaši aizsargātajām teritorijām tiks izstrādāti vai atjaunoti dabas aizsardzības plāni, iesaistot vietējos iedzīvotājus, zemes īpašniekus un pašvaldības. Visvairāk aizaugušās pļavas paredzēts atjaunot, cērtot krūmus, veicot kontrolētu dedzināšanu un veicot pirmreizēju pļaušanu. Paredzēts palīdzēt vietējiem zemniekiem, kuru zemes ir izvēlēto pļavu teritorijās, sagatavot pieteikumus un saņemt turpmāku ES finansiālo atbalstu šo pļavu apsaimniekošanai nākotnē. Vairāk lasīt projektu sadaļā "Palieņu pļavu atjaunošana". 

 

Andris Klepers, projekta sabiedrisko attiecību koordinators