Mežu politika
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Projekta Pase
Projekta nosaukums Ilgtspējīga mežsaimniecība Latvijā saistībā ar integrāciju Eiropas Savienībā – problēmas un risinājumi
Projekta norises laiks 2001, 2002
Izpildītāji Latvijas Dabas fonds
Finansētāji ES PHARE, LDF
Projekta norises vieta Visa Latvijas teriotrija
Projekta vadītājs Jānis Priednieks

Kontaktinformācija

telefons 7034894
Fax 7830291
e-pasts jpriedn@lanet.lv
adrese Rīga, Kronvalda Bulvāris 4
LV-1010, Latvija

2002. gadā paveiktais

2002. gadā visvairāk laika veltīts, piedaloties “Mežsaimniecības zaļās sertifikācijas pēc FSC kritērijiem nacionālā standarta” izstrādē. To organizēja sabiedriskā organizācija “Latvijas Mežu sertifikācijas padome”, kurā pārstāvēts arī Latvijas Dabas fonds. Vairāku gadu darbs pie šī apjomīgā dokumenta noslēdzies ar kompromisu starp ekoloģisko, ekonomisko un sociālo interešu pārstāvjiem.

2002. gada aprīlī LDF bija pārstāvēts izstādē “Mežs un koks”, kurā prezentēti LDF izdevumi par bioloģiskās daudzveidības aizsardzību, arī buklets “Bioloģiskās daudzveidības aizsardzība mežsaimniecībā. Starptautiskās rekomendācijas un likumdošana”. Buklets sagatavots Reģionālā Vides centra (REC) finansēta projekta ietvaros. Tajā uzskaitīti nozīmīgākie normatīvie akti, ES direktīvas un programmas (stratēģijas), starptautiskās konvencijas, kas nosaka prasības vai dod rekomendācijas ilgtspējīgas mežsaimniecības nodrošināšanai.

Turpināts sekot izmaiņu gatavošanai meža un aizsargājamo dabas teritoriju likumdošanā. Šajā sfērā vēl ir daudz nepilnību un varētu vēlēties labāku sadarbību ar valsts institūcijām. Lai saglabātu bioloģisko daudzveidību mežos, vienlaicīgi nodrošinot ilgtspējīgas mežsaimniecības pastāvēšanu Latvijā, acīmredzama ir nepieciešamība izmaiņām Meža likumā, Koku ciršanas noteikumos, Aizsargjoslu likumā, Vispārīgajos Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju noteikumos.

Latvijas Dabas fonds turpina pārstāvēt dabas aizsardzības intereses arī Zemkopības ministrijas Meža konsultatīvajā padomē. 2003. gadā ļoti svarīgi būs panākt nepieciešamās izmaiņas normatīvajos gados, lai nodrošinātu ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu, sabalansējot ekoloģiskās, ekonomiskās un sociālās intereses.

2001. gadā paveiktais

2001. gadā Eiropas Savienības PHARE programmas ietvaros pateicoties Centrāleiropas un Austrumeiropas Reģionālās vides centram, tika realizēts projekts “Ilgtspējīga mežsaimniecība Latvijā saistībā ar integrāciju Eiropas Savienībā – problēmas un risinājumi”.  Projekta darbību koordinēja Jānis Priednieks. Projekta galvenais mērķis bija Latvijas meža likumdošanas atbilstības ilgtspējības principiem (sabalansētas ekoloģiskās, ekonomiskās un sociālās intereses) novērtēšana, svarīgāko problēmu apzināšana un rekomendāciju izstrāde to novēršanai.

Projektu realizēja LDF sadarbībā ar Rīgas Domes Īpašuma departamenta Meža pārvaldi un Latvijas Ornitoloģijas biedrību. Tā mērķis bija apzināt un apspriest esošās problēmas normatīvajos aktos, kas regulē mežsaimniecību Latvijā, saistībā ar Eiropas Savienības direktīvu un starptautisko konvenciju un rekomendāciju ieviešanu bioloģiskās daudzveidības aizsardzībai. Projekta gaitā izdotajā bukletā Bioloģiskās daudzveidības aizsardzība ilgtspējīgā mežsaimniecībā” uzskaitīti nozīmīgākie normatīvie akti, ES direktīvas un programmas (stratēģijas), starptautiskās konvencijas, kas nosaka prasības vai dod rekomendācijas ilgtspējīgas mežsaimniecības nodrošināšanai.

Pēdējos gados mežizstrādes apjomi Latvijā ievērojami pārsniedz reālo koksnes resursu pieaugumu. Mežos konstatēta arī būtiska bioloģiskās daudzveidības samazināšanās, kas galvenokārt ir saistīta ar lielajiem ciršanas apjomiem privātajās teritorijās, kā arī radikālām izmaiņām normatīvajos aktos, kas regulē meža kopšanas cirtes un galveno cirti. Līdz ar to ir apdraudēta Latvijas starptautisko saistību izpilde dabas aizsardzības jautājumos un ilgtspējīgas mežsaimniecības nodrošināšanā.

Projekta ietvaros notikuši vairāki semināri ar galveno interešu grupu pārstāvju piedalīšanos. Projekta darba grupa ir izstrādājusi priekšlikumus izmaiņām MK “Dabas aizsardzības noteikumos meža apsaimniekošanā” un “Koku ciršanas noteikumos meža zemēs”, lai uzlabotu ekoloģisko un ekonomisko interešu sabalansētību meža izmantošanā. Projekta gaitā konstatēts, ka izmaiņas būtu nepieciešamas arī “Meža likumā”.

Jānis Priednieks

 

 

Ziedo Latvijas dabai!

Vārds
E-pasts
Komentārs

 

Eiropas vides birojs