EMERALD
Jaunumi
Misija
Kā mūs atrast?
Struktūra
Vēsture
Gada pārskati
Dabas interešu aizstāvība
Iedzīvotāju un NVO līdzdalības celšana
Dabas aizsardzības plāni
DA plāna izstrāde dabas liegumam Sātiņu dīķi
DA plāna izstrāde dabas liegumam Ruņupes ieleja
DA plānu pasākumu efektivitātes novērtējums
COASTLAKE
Dviete
MARMONI
Zivjērglis
Baltijas grīšļu ķauķis
SNOWBAL
Hydroplan
FOR-REST
GRASSSERVICE
Lietuvas kartēšana
EKOenerģija
Bioloģiskās daudzv. monitoringa aktualizācija
Citi projekti
Sludinājumi
Fotogalerija
Saites
Publikācijas
Dabas skola Ķemeros
Zooloģijas muzejs
Dabas takas un torņi

 

liela izmēra apavi

Projekta Pase
Projekta nosaukums EMERALD
Projekta norises laiks 2001 - 2004
Izpildītāji Latvijas Dabas fonds
Finansētāji DANCEE
Projekta norises vieta Visa Latvijas teriotrija
Projekta vadītājs Ainārs Auniņš

Kontaktinformācija

telefons 7034894
Fax 7830291
e-pasts dubults@lanet.lv
adrese Rīga, Kronvalda Bulvāris 4
LV-1010, Latvija

Projekta pasūtītājs ir Dānijas konsultāciju firma “Darudec” un to finansē Dānijas valdības fonds sadarbībai ar Centrāl- un Austrumeiropas valstīm vides jomā DANCEE. Projekts notiek sadarbībā ar Latvijas Ornitoloģijas biedrību un Latvijas Vides aģentūru.

EMERALD projekts 2002. gada lauka sezonā pabeidza iepriekšējā gadā uzsākto ES Biotopu Direktīvas (92/43/EEC) 1. pielikuma biotopu un 2. pielikuma sugu inventarizāciju esošajā Latvijas īpaši aizsargājamo dabas teritoriju (ĪADT) sistēmā, kā arī identificēja šiem biotopiem un sugām nozīmīgas teritorijas ārpus aizsargājamajām teritorijām. Par visām apsekotajām teritorijām aizpildītas Natura 2000 standarta datu formas. Sagatavoti priekšlikumi 40 jaunu ĪADT izveidošanai un 8 esošo teritoriju robežu izmaiņām. Sagatavota informācija par Direktīvas biotopu un sugu sastopamību Latvijā, to aizsardzības statusu un pārstāvētību esošajās ĪADT.

Projekta ietvaros tika noorganizēti 5 semināri: seminārs par jaunajām teritorijām un robežu izmaiņām, kas ierosinātas pēc 2001. gada lauka sezonas, instrukcijas seminārs par 2002. gada lauka sezonā veicamajiem darbiem, seminārs reģionālajiem vides inspektoriem un VMD meža ekologiem par Natura 2000 vietu apsaimniekošanu, seminārs reģionālajiem vides inspektoriem un VMD meža ekologiem par Natura 2000 vietu monitoringu, kā arī atskaites seminārs par 2002. gada lauku sezonā paveikto.

Projektā iesaistījās ap 50 ekspertu, kā arī ekspedīcijās piedalījās VMD meža ekologi un reģionālie vides inspektori.

Eiropas Savienības (ES) kandidātvalstīm, pirms iestāšanās ES, kā ”mājas darbs” ir uzdots izveidot t.s. EMERALD aizsargājamo teritoriju tīklu saskaņā ar Bernes Konvenciju, kas pēc būtības ir identisks NATURA 2000 aizsargājamo teritoriju tīklam. Lai panāktu šo mērķi, Latvijai ir jāveic sekojoši uzdevumi:

  • patreizējo īpaši aizsargājamo teritoriju inventarizācija;
  • jāizanalizē, vai patreizējā situācijā visas ES Direktīvās minētās sugas un biotopi ir pietiekami labi aizsargāti;
  • ja nav izpildīta otrajā punktā minētā prasība, tad atbilstošajiem biotopiem un sugām jānozīmē papildus teritorijas.

Natura 2000 teritoriju saraksts un datubāze ir jāiesniedz Eiropas Komisijā jau iestāšanās brīdī Eiropas Savienībā. Šos darbus veic Dānijas Vides aizsardzības aģentūras finansētais un konsultantu firmas DARUDEC (Danish Rural Development Consultants) sagatavotais un realizētais projekts ”Latvijas Īpaši aizsargājamo teritoriju sistēmas saskaņošana ar EMERALD / NATURA 2000 aizsargājamo teritoriju tīklu” (saīsināti - ”EMERALD projekts”). Kā apakškonsultanti projektā darbojas Latvijas Dabas fonds, veicot ES Biotopu direktīvas prasību ieviešanu Latvijā, Latvijas Ornitoloģijas biedrība- ar Putnu direktīvas prasību ieviešanu un Latvijas Vides aģentūra- informācijas glabāšana un datu bāzes administrēšana. Projekts tiek īstenots no 2001. gada 1. janvāra un paredzēts, ka tas turpināsies līdz 2003. gada 30. jūnijam.

Ainārs Auniņš ir šī projekta vadītājs Latvijas Dabas fondā. Projekta ietvaros LDF ir izveidotas 5 darba grupas, kuru darbības sfēras sadalās sekojoši: zīdītāji (koordinators Jānis Ozoliņš), rāpuļi un abinieki (koordinatore Margita Deičmane), zivis (koordinatori Jānis Birzaks un Ēriks Aleksejevs), bezmugurkaulnieki (koordinators Voldemārs Spunģis), biotopi un augi (koordinatores Liene Salmiņa un Valda Baroniņa).

Vieni no svarīgākajiem projekta darbiem ir esošās īpaši aizsargājamo teritoriju sistēmas inventarizācija un analīze, kā arī jaunu īpaši aizsargājamo teritoriju veidošana topošajās Natura 2000 teritorijās, kam aizsardzības statusa patlaban vēl nav. Lauka pētījumos ir iesaistīts plašs speciālistu loks, jo visā Latvijas teritorijā šis darbs ir jāpaveic divu lauka sezonu laikā.

Ainars Auniņš

Latvijas Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju sistēmas atbilstība Natura 2000 prasībām: situācija 2002. gada decembrī

 

 

Ziedo Latvijas dabai!

Vārds
E-pasts
Komentārs

 

Eiropas vides birojs